Ana dili işaret dili olan işitme engelli bireylerin birinci basamak sağlık hizmeti alırken yaşadığı iletişim problemlerinin incelenmesi: nitel bir çalışma
The i̇nvestigation of hearing-impaired people's communication problems, whos primary language is sign language, when they're having primary health care service: A qualitative study
  1. Tez No: 452288
  2. Yazar: ERKAN DAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, ana dili işaret dili olan işitme engelli bireylerin birinci basamak sağlık hizmeti alırken yaşadığı iletişim problemlerinin incelenmesidir Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya 16 ana dili işaret dili olan işitme engelli birey üzerinde yapılmıştır. Fenomonolojik nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara ile bireysel görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler temalara göre kategorilere ayrılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya katılan 16 ana dili işaret dili olan işitme engelli bireyin yaş ortalaması 41,8±10,1 idi. Katılımcıların 14'ü (%87,5) erkekti. Katılımcıların 2'si (%12,5) basit sağlık sorunlarında aile hekimine başvurmaktadır. Sağlık hizmeti ihtiyacı olduğunda katılımcılar sağlık kuruluşuna başvurmama, işaret dili tercümanı olan bir sağlık kuruluşuna başvurma, işiten bir aile ferdi ile sağlık kuruluşuna başvurma şeklinde hareket tarzı göstermektedir. Sağlık hizmeti alırken yaşamış olduğu iletişim problemleri, dudak okuma becerisi ile ilgili olanlar, okuma yazma becerisi ile ilgili olanlar ve işaret dili kullanım becerisi ile ilgili olanlar olarak sınıflanmıştır. Katılımcıların daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmek için ilettikleri çözüm önerileri sağlık profesyonellerinin işaret dilini öğrenmesi, sağlık kuruluşlarına işaret dili tercümanı görevlendirilmesi, 3G teknolojisi ile hizmet verecek bir çağrı merkezi aracılığı ile sağlık hizmeti alımı olarak bulunmuştur. Sonuç: Aile hekimleri kendilerine başvuran hastanın iletişim becerilerini göz önüne alarak hizmet vermelidir. Ana dili işaret dili olan işitme engelli bireylerin, daha kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmesi için yeni sağlık politikaları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigation of hearing-impaired people's communication problems whose primary language is sign language when they are having primary health care service Materials and Methods: This study is carried out over 16 Hearing-impaired people's, whos primary language is sign language. Phenomonologic qualitative research patern is used. As a data gathering tool, individual interviews with participants is conducted and the gathered data is categorised according to the themes. Results: In study the 16 Hearing-impaired people's, whos primary language is sign language have 41,8±10,1 of avarage age. 14 (87,5%) of the participants are male, 2 (12,5%) of participants have refered to family physician with simple health problems. Participants when they need health service, show behaviors like not refering to a health organizations, refering to a health organizations which have a sign language interpreter or going to a health organization with a family member who can hear. The communication problems when they're having health service, is classified as those related with lip reading, literacy skills or language ability. Participants propose solutions in order to have better health service are stated as fallows: gaining the ability of sign language by the health professionals, appointing sign language interpreters to the health organisations, having the health service by mean of a 3G technology call center. Conclusion: The Family Physicians should consider the patient's communication abilities. New policies should be developed in order to give better health services to the people whose primary language is sign language.