Ani işitme kaybı nedeniyle hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalarda tedavi sonucunu öngören faktörlerin tespiti
Factors associated with treatment outcome in patients treated with hyperbaric oxygen therapy for sudden hearing loss
- Tez No: 452290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNALP UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ani işitme kaybı (AİK) hastaların hayat kalitesini düşüren önemli bir hastalıktır. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) AİK tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Türkiye'de işitme kaybı gelişiminden itibaren ilk 30 gün içinde başvuran hastalara 20 seans HBOT uygulanmaktadır. Ancak 20 seans HBOT sonunda yanıt alınamayan hastalar olmaktadır. HBOT'den fayda göremeyecek hastaların tedavi öncesi veya daha erken dönemde tespit edilmesi gereksiz tedavilerden kaçınılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı AİK hastalarında HBOT'nin başarısını öngören faktörlerin araştırılmasıdır. Polikliniğimize 1 Ocak 2011 – 30 Mart 2014 tarihleri arasında AİK tanısıyla HBO tedavisine giren hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Saf ses ortalaması (SSO) 500Hz, 1000Hz ve 2000Hz frekanslarındaki işitme düzeyinin aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Erken tedavi yanıtı birinci veya ikinci hafta SSO değişimi hesaplanarak yapılmıştır. Birinci. ve ikinci hafta SSO'da en az 10 dB düzelme olanlar erken tedavi yanıtı var kabul edilmiştir. Tedavi sonucu Siegel kriterlerine göre değerlendirilmiştir ve tam iyileşme, kısmı iyileşme ve hafif iyileşme gösteren hastalar tedaviden fayda gören hastalar olarak gruplandırılmıştır. Tek değişkenli analizlerde Ki-kare ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. Çok değişkenli analizler için ise lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya 65 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 41'i (%63.1) erkek, 24'ü (%36.9) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 41,09 ±14 'dır. Siegel kriterlerine göre hastaların 9 (%13.9)'unda tam iyileşme, 7 (%10,7)'sinde kısmı iyileşme, 17 (%26,2)'sinde hafif iyileşme, 32 (%49,2)'sinde ise iyileşmeme görülmüştür. Tedavi sonucu ile hastaların yaşı, cinsiyeti, etkilenen kulak, işitme kaybının etyolojisi ve tedavi öncesi işitme düzeyi arasında ilişki bulunamamıştır. Ancak tedaviye ilk 10 gün içinde başlama, birinci ve ikinci haftalarda erken tedavi yanıtı alınması tedavi sonucu ile ilişkili bulunmuştur. Çok değişkenli analiz sonucunda da tedavi başlama zamanı ve erken tedavi yanıtının tedavi sonucuyla bağımsız bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; bildiğimiz kadarı ile literatürde ilk kez AİK nedeniyle HBOT alan hastalarda birinci ve ikinci hafta tedavi yanıtının tedavi sonucu ile ilşkili olduğu gösterilmiştir. Erken tedavi yanıtı ve tedavi başlama zamanı tedaviye devam edilip edilmesine karar vermede kullanılabilir. Çalışma sonuçlarımızın ileriye dönük daha çok hasta içeren çalışmalarla doğrulanması gerekir.
Özet (Çeviri)
Sudden hearing loss (SHL) is an important disease that reduces the patients' quality of life. Hyperbaric oxygen therapy (HBOT) is among the various treatments that used in the treatment of SHL. In Turkey, patients receive 20 sessions of HBOT if they apply within 30 days after SHL. However, some patients do not benefit from HBOT at the end of the 20 sessions. We can avoid unnecessary HBOT sessions if we can identify at earliest the patients, who will not benefit from HBOT. The aim of this study was to investigate the factors associated with treatment outcome in patients receiving HBOT for SHL. A retrospective chart review was performed to identify patients who received HBOT for SHL in our clinic between between January 1st, 2011-March 30th, 2014. Pure tone average (PTA) was calculated by taking the arithmetic mean of hearing levels at 500Hz, 1000 Hz and 2000Hz frequencies. Early treatment response after first (ETR-1) and second weeks(ETR-2) were calculated by subtracting PTA at start from PTA after first or second weeks, respectively. An increase of ≥10 dB in PTA level was defined as a positive ETR. Outcome was determined according to Siegel criteria and patients with complete, partial or slight recovery were constituted the healed patient group. Chi-square test and Mann-Whitney U test were used for univariate analysis and logistic regression model was used for multivariate analysis. This study included 65 patients. Of these 41 (63.1%) were male and 24 (36.9%) were female. Mean age of the patients were 41,09 ±14 years. According to Siegel criteria, 9 (13.9%) patients had full recovery, 7 (10,7%) had partial recovery, 17 (26,2%) had slight recovery and 32 (49,2%) had no recovery. The outcome was not related to the age, gender, laterality, initial severity of the hearing loss, and etiology. However, delay to HBOT, ETR-1 and ETR-2 were significantly associated with outcome. Multivariate analysis showed that delay to HBOT, ETR-1 and ETR-2 were independently associated with outcome. In conclusion, to our best knowledge we showed for the first time that early treatment response after first and second weeks are associated with outcome in patients receiving HBOT for SHL. We think that delay to HBOT and early treatment response can be used to identify the patients who will not benefit from HBOT. Further prospective studies with larger sample size should confirm our findings.