Fibromiyalji sendromu tanısı almış hastalarda huzursuz bacak sendromu sıklığı ve antidepresan tedavinin huzursuz bacak sendromu ile uyku kalitesine etkisi
Prevelance of Restless Legs Syndrome in Patients with Fibromyalgia Syndrome and Effect of Antidepressant Treatment on Restless Legs Syndrome and Sleep Quality
- Tez No: 452296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Family Medicine, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Fibromiyalji Sendromu (FMS); kas ve iskelet sisteminde kronik ve yaygın ağrı ile karakterize bir hastalıktır. FMS'li hastalarda yaygın ağrıya ek olarak yorgunluk, uyku bozukluğu, depresif duygudurum ve bilişsel disfonksiyon gibi problemler tabloya eşlik etmektedir. FMS'li hastaların önemli bir kısmında görülen diğer bir klinik tablo ise huzursuz bacak sendromudur (HBS). Literatürde FMS'deki HBS sıklığını araştıran çalışmalarda ise HBS'nin %20-67,5 arasında değişen oranlarda FMS'ye eşlik ettiği bildirilmektedir. Çalışmamızda FMS'li hastalardaki HBS sıklığını ve FMS tedavisinin HBS ve uyku kalitesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya katılan hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, medeni durum, boy, kilo, eğitim düzeyi, gelir durumu, meslekleri, sigara ve alkol kullanım alışkanlıkları) araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formuna kaydedildi. Ayrıca hastaların ağrı şiddeti için Vizüel Analog Skala (VAS) uygulandı. Huzursuz bacak sendromu (HBS) tanısı HBS tanı kriterlerine göre belirlendi. HBS tanısı alan hastalara HBS şiddet skalası uygulandı. Hastaların uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulandı. Sonrasında hastalara Fibromiyalji sendromuna yönelik tedavi başlandı ve 3 ay sonra kontrol için çağrıldı. 3. ayın sonundaki kontrol vizitinde hastaların şikayetleri tekrar sorgulandı ve aynı değerlendirme ölçekleri tekrar yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 102 hastanın tamamı kadın cinsiyette olup yaş ortalaması 54.16±12,2 yıl, VKİ ortalaması 26,9±4,15 kg/m2 idi. Hastaların 76'sı (%74,5) evli idi. Tüm katılımcıların 53'ü (%52) lise ve üzeri eğitim seviyesine sahipti. FMS tanısı alan hastaların 43'ünde (%42,2) eşlik eden HBS tanısı vardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fibromyalgia syndrome (FMS) is a disorder characterized with chronic and widespread pain in musculoskeletal system. Patients with FMS present with fatigue, sleep disorders, depressive mood and cognitive disfunction in addition to musculoskeletal pain. These patients also suffer from restless legs syndrome (RLS). Previous studies show that patients with FMS also have RLS between 20-67%. The aim of our study was to investigate the prevalence of RLS in patients with FMS and the effect of FMS treatment on RLS and sleep quality. The demographic data (age, sex, marital status, height, weight, education level, income, occupation, smoking and alcohol consumption) of the patients were collected by a questionnaire prepared by the researchers. Visual analog scale (VAS) was performed for measurement of the pain level. The RLS diagnosis was made according to the RLS diagnostic criteria, RLS rating scale were applied to these patients. Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was applied to evaluate sleep quality. After this,FMS treatment was started and called back for control after 3 months.Patients were questioned for their complaints and were reevaluated with the same tests. The one hundred and two patients (102) enrolled to the study were completely women and the mean age of the study group was 54.16±12.2 years; mean body mass index was 26,9±4,15 kg/m2. Among 102 patients 76 (74,5%) of them were married. 53% of all participants had a high school or higher level of education. Forty-three patients (42.2%) with FMS had accompanying RLS diagnosis. VAS rates of patients were decreased after the treatment (6,79±1,56, 5,26±1.72).