Ailevi akdeniz ateşi tanılı hastalarda fibromiyalji sendromu sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of fibromyalgia syndrome in patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 639037
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ALKAN MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) tanılı hastalarda Fibromiyalji Sendromu (FMS) sıklığını değerlendirmek ve AAA hastalarının fonksiyonelliği, yaşam kalitesi üzerine FMS etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya üniversitemiz romatoloji polikliniğinde takipli Tel-Hashomer kriterlerine göre AAA tanısı almış 100 hasta ile yaş, cinsiyet, meslek ve medeni durumu benzer 100 sağlıklı birey dâhil edildi. AAA tanılı katılımcıların eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), c-reaktif protein (CRP) ve fibrinojen değerlerine bakıldı. Hem hasta hem de kontrol grubunda FMS varlığı ACR 1990 ve ACR 2016 FMS sınıflandırma kriterlerine göre değerlendirildi. FMS tanısı olanların hastalık aktivitesi Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile değerlendirildi. Ayrıca her iki grupta yaşam kalitesini belirlemek için Kısa Form 36 (SF-36) ölçeği , Ailevi Akdeniz Ateşi Yaşam Kalitesi (FMF-YK) ölçeği (AAA tanılı olanlar), anksiyete ve depresyonu belirlemek için Hastane Depresyon ve Anksiyete (HAD) skalası , sağlık değerlendirmesi için Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) uygulandı. Bulgular: ACR FMS 2016 ve 1990 sınıflandırma kriterlerine göre AAA grubunda FMS sıklığı sırasıyla 33 (%33) ve 28 (%28), kontrol grubunda ise 6 (%6) ve 5 (%5) olarak saptandı. Her iki kritere göre FMS tanısı alan bireyler AAA grubunda FMS sıklığı kontrol grubuna göre daha yüksekti ve bu yükseklik istatiksel olarak anlamlı idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the incidence of Fibromyalgia Syndrome in patients with familial Mediterranean Fever and to evaluate the effect of fibromyalgia syndrome on the functionality and quality of life of familial mediterranean fever patients. Materials and Methods: The study included 100 patients diagnosed with AAA according to Tel-Hashomer criteria and 100 healthy individuals with similar age, gender, job and marital status at the rheumatology outpatient clinic of our university. The erythrocyte sedimentation rate (ESR), c-reactive protein (CRP) and fibrinogen values of the participants with FMF were evaluated.FMS presence in both patient and control group was evaluated according to ACR 1990 and ACR 2016 Fibromyalgia classification criteria. Disease activity of those diagnosed with FM was evaluated with the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ). Individuals in both groups responded to the Short Form 36 (SF-36), Health Assessment Questionnaire (HAQ), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). In addition, the patient group responded to the FMF-Quality of Life Scale (FMF-QoL). Findings: FMS frequency in patients with FMF diagnosis was %33 and %28 according to ACR 2016 and ACR 1990 criteria, respectively. FMS frequency in control group was %6 and %5 according to ACR 2016 and ACR 1990 criteria, respectively. There was statistically significant difference between patient and control groups in terms of FM frequency(p 0.05).