Sağlık çalışanlarında tamamlayıcı ve alternatif tıp (tat) yöntemlerinin kullanım sıklığı ve bu konudaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
Survey of complementary and alternative medicine usage and knowledge, attitudes, behavior among healthcare workers
  1. Tez No: 452295
  2. Yazar: TOLGA ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (TAT) yöntemlerine olan ilgi son zamanlarda genel popülasyonda ve hastalar arasında artış göstermektedir. Buna paralel olarak sağlık personelinin TAT yöntemlerine yaklaşımları ve ilgisi artsa da ülkemizde bu konuda yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda sağlık personelinin TAT kullanım sıklığı, bu konudaki bilgi, tutum ve davranışları ve TAT kullanımı ile demografik özellikleri arasında ilişki araştırılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda hazırlanan ve katılımcıların demografik özellikleri ve TAT kullanımı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelendiği soru formu ile toplanmıştır. Ayrıca katılımcılaraTAT hakkındaki tutum ve düşüncelerinin değerlendirilmesi için TAT Sağlık İnanış Anketi uygulanmıştır. TAT Sağlık İnanış Anketi,10 sorudan oluşan 7'li Likert-tipi bir ölçektir. Maksimum skor 70'dir ve TAT modalitelerine karşı çok güçlü bir tutumu ifade eder. 35'lik bir skor ise nötr, yani tarafsız tutumu ifade eder. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İnterest for complementary and alternative medicine (CAM) therapies has been growing rapidly among population and patients. Although the interest and approach of healthcare personel towards CAM is growing paralel with this, studies about the subject are are not enough in Turkey. The aim of our study was to evaluate the relationship between CAM usage and demographic characteristics and to investigate the CAM usage, knowledge, attitude and behaviors. Data were collected with a questionnaire that was developed by the researcher via searching of the past studies and investigating the respondents demographic characteristics and CAM usage, knowledge, attitudes and behavior. Also CHBQ was administered to the respondents to evaluate their attitude and thoughts towards CAM. CAM Health Belief Questionnaire consisting of 10 items is a seven point, Likert-type rating scale. The maximum possible score is 70 that denotes a very strong attitude towards CAM and a score of 35 denotes neutral attitude. All data were analyzed using Statistical Package for the social sciences (SPSS) version 15.0. A p value less than 0.05 was considered significant. 311 healthcare workers participated to our study planned as a cross sectional survey. There were 102 (%32,8) physicians, 88 (%28,3) nurses,17 dentists (%5,5), 27 (%8,7) technicians, 9 (%2,9) laboratory assistants,7 (%2,3) biyologist and 61 (%19,6) other healthcare workers. Respondents included in the study, were 204 men (%65,6) and 107 women (%34,4).