Sıçanlarda oluşturulan deneysel termal yanıklarda ozon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of effectivity of ozone therapy in the experimental thermal burn injury in rats
  1. Tez No: 452305
  2. Yazar: OKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sıçanlarda Oluşturulan Deneysel Termal Yanıklarda Ozon Tedavisinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi, Antik çağlardan beri mortalite ve morbiditenin yüksek seyrettiği ve sorun oluşturan yanık olgularında, klasik tedavi yöntemlerine alternatif olabilecek etkin bir tedavi yöntemini çalışmamızla uygulamaya kazandırmak istedik. Çalışmamız, deneysel, randomize kontrollü olarak, 48 adet dişi Sprague-Dawley cinsi sıçan ile, sıçanların sırt ve her iki flank bölgesinin traşlanarak metal problarla derin ikinci derece yanık oluşturacak şekilde planlandı. Gruplar; sham (6 adet), yanık oluşturulan ama tedavi uygulanmayan kontrol (21 adet; 7.gün alt grubu 7 adet, 14. gün alt grubu 7 adet, 21. gün alt grubu 7 adet) ve yanık oluşturulan ve ozon tedavisi uygulanan (21 adet; 7.gün alt grubu 7 adet, 14. gün alt grubu 7 adet, 21. gün alt grubu 7 adet) ozon grubu şeklinde oluşturuldu. Çalışmada her gün düzenli olarak sıçanlara, 1 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak ''corona discharge'' yöntemi ile elde edilen ozon uygulandı. Çalışma sonunda, 7 günlük, 14 günlük ve 21 günlük gruplar ile sham grubu ve kontrol grupları ile ozon tedavisi grupları kendi aralarında değerlendirildiğinde, rutin biyokimyasal değerler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı. Etkinliğini sistemik olarak gösteren ozonun, özellikle daha fazla sıçan üzerinde, yanık alanı daha geniş tutularak oluşturulan yanık modellerinde çalışılmasının, ozon tedavisinin etkinliğini değerlendirmede ihtiyaç olacağı görüşüne sonuç olarak varıldı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Effectivity of Ozone Therapy in The Experimental Thermal Burn Injury in Rats, We wanted to bring in an effective treatment alternatively to the classical treatment for burn wound cases which has high mortality and morbidity since ancient times by our study. Our study designed as experimental, randomized controlled with number of 48 female Sprague-Dawley rats which backs and flanks shaved and composed deep second degree burn wound by metal probes. Groups were developed as sham (number of 6), control composed burn wound but not treating (number of 21; 7th. day subgroup number of 7, 14th. day subgroup number of 7, 21st. day group number of 7) and ozone group composed burn wound and treating with ozone (number of 21; 7th. day subgroup number of 7, 14th. day subgroup number of 7, 21st. day group number of 7). Ozone obtained from method of ''corona discharge'' was used to the rats as a dosage of 1 mg/kg intraperitoneal regular daily. Considering as result after the study, there was no significant variety between the 7th. day, 14th. day and 21st. day subgroup and also between the sham, control and ozone treatment group, in terms of value of routin biochemical parameters statistically. As a result, ozone effecting systemically may be studied in especially much more rats and wider burn wound models in considering the effects of ozone treatment as a need.