MULTİPL DEPLASE KOT FRAKTÜRLÜ HAYVAN MODELİNDE ERKEN VE GEÇ DÖNEM KOT FİKSASYONUNUN SOLUNUM FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİ
The effects of early and late period rib fixation on respiratory functions in an animal model with multiple displaced rib fractures
  1. Tez No: 452306
  2. Yazar: OKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÖZÜBÜYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kot fraktürleri toraks travmalarından sonra sık karşılaşılan komplikasyonlardandır. Fraktürlerin multipl ve deplase olması, solunumsal komplikasyonların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bu yüzden kot fraktürlerinin tedavisi solunumsal komplikasyonlara meydan vermemek için uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bu deneysel çalışma multipl deplase kot fraktürlerinde erken ve geç dönemde kot fiksasyonu uygulanmasının solunum fonksiyonları üzerine etkisini araştırmak ve multipl deplase kot fraktürlü hayvan modeli oluşturmak için yapılmıştır. Deneysel çalışmada 24 adet Yeni Zelanda türü tavşan kullanıldı. Denekler üç gruba ayrıldı. Bütün gruplardaki deneklerin sağ hemitorakslarındaki ardışık üç kotlarına cerrahi yöntemle kot fraktürü oluşturuldu ve deplase edildi. I.Gruptaki denekler cerrahi müdahale edilmeden takip edildi. II.Gruptaki deneklere 1 hafta sonra kot fiksasyonu uygulandı. III.Gruptaki deneklere deplase kot fraktürü oluşturulup aynı seansta kot fiksasyonu uygulandı. Denekler solunum fonksiyonları, sağ kalım ve genel yaşam konforu açısından takibe alındı. III.Grupta klinik olarak sağ kalım, birinci haftadaki satürasyon değerleri ve genel tıbbi görünümün daha iyi olduğu saptandı. Sonuç olarak ardışık multipl deplase kot fraktürü olan hastalarda sekonder solunum komplikasyonları oluşmaması için erken dönemde kot fiksasyonu uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Rib fractures occur usually after thoracic traumas. Multiple and displaced fractures are occasionally associated with respiratory complications. That's why treatment for rib fractures should be done properly to prevent respiratory complications. This experimental study was performed to investigate the effects of early and late period rib fixation on respiratory functions in an animal model with multiple displaced rib fractures and design a multiple displaced rib fracture model. Twenty four, New Zealand rabbit were used in this study. The subjects are divided into three groups. All subjects' three consecutive ribs on right hemi thorax were fractured and displaced by surgically. Subjects in Group I were observed without any further surgical process. In Group II, subjects were undergone to second surgery process to fix the fractured ribs by titanium plate one week after the initial operation. In Group III, subjects' three consecutive ribs were fractured and fixed by titanium plates at the same operation séance. Then subjects' respiratory functions, survivals and health status were observed. Oxygen saturation in first week, clinical survival and health status were better than the other groups in Group III. As a result, early rib fixation operation is recommended who has multiple displaced rib fracture to prevent secondary respiratory complications.