GATA acil servisi'ne başvuran ve yatış kararı ile neticelenen olguların geriye dönük incelenmesi
Retrospective investigation of the cases admitted to gata emergency department and resulted as hospitalization decision
- Tez No: 452310
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde acil servislerde giderek artan bir yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğun ideal şekilde yönetilebilmesi için hasta profilinin detaylı incelenmesi gerekmektedir. Ocak – Haziran 2013 tarihleri arasında GATA Erişkin Acil Servis'e başvurup kliniklere yatırılan 1242 olgu değerlendirildi. Olguların yaş ortancası 52 (0-101) olarak bulundu. Olguların 744'ü erkek, 498'i kadındı. Değerlendirilen olguların 10'unun (%0,8) triaj kodu 1, 42'sinin (%3,4) triaj kodu 2, 800'ünün (%64,4) triaj kodu 3, 355'inin (%28,6) triaj kodu 4 ve 35'inin (%2,8) triaj kodu 5 olarak bulundu. Olguların 150'sinin (%12,1) acil ambulans hizmetlerini kullandığı, 1092'sinin (%87,9) kendi imkanı ile acil servise başvurduğu gözlendi. En sık başvuru sebebinin 350 olgu ile sindirim sistemi şikayetleri olduğu bulundu. 1242 olgu için toplamda 1418 konsültasyon istendiği gözlendi. Toplamda 27 farklı klinikten konsültasyon istendiği bulundu. 1135 olgu için yalnızca bir klinikten konsültasyon istendiği gözlendi. En çok 324 (%26,1) olgunun dolaşım sistemine ait hastalık tanısı aldığı görüldü. 218 (%17,6) olgu ile en fazla genel cerrahi kliniğine yatış yapıldığı gözlendi. İkinci olarak en çok yatış yapılan klinik 195 (%15,7) olgu ile kardiyoloji kliniği oldu. Üçüncü sırada ise 153 (%12,3) olgunun yatırıldığı kadın hastalıkları ve doğum kliniği bulundu. Acil servise başvuran hasta popülasyonunun artması nedeniyle hastane yönetimleri tarafından ideal planlamaya yönelik önlemlerin alınmasının, acil servis hekimlerince de hastaların özellikleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye yönelik çabanın gösterilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country there has been a growing intensity in the emergency room. The intensity of the patient's profile to be managed optimally should be studied in detail. Between the dates of January-June of 2013, 1242 clinical cases admitted to GATA Adult Emergency Department were evaluated. The median age of 52 (0-101) was found. 744 of the patients were male and 498 were female. Evaluation of patients of 10 (0.8%) triage code 1, of 42 (3.4%) triage code 2, of 800 (64.4%) triage code 3, of 355 (28.6%) triage code 4 and of 35 (2.8%) triage code 5 were found. It was determined that 150 of the cases (12.1%) used the ambulance service, 1092 cases (87.9%) admitted to the emergency room with its own facilities. The most common complaints of 350 applications were found to have gastrointestinal complaints. For 1242 cases, a total of 1418 requested consultations were observed. Consultations were requested from a total of 27 different clinics. For 1135 cases only one requested clinical consultation was observed. 324 cases (26.1%) had a diagnosis of the patient's circulatory system diseases at most. The most hospitalization was done in general surgery clinic with 218 cases (17.6%),. Cardiology clinic followed the general surgery clinic with 195 (15.7%) cases as the second one. Finally as the third one, gynecology and obstetrics clinic came with 153 cases (12.3%). It is evaluated that, precautions should be taken for the ideal planning by hospital management, and additionally emergency physicians are also considered to be appropriate to show the efforts to improve themselves in accordance with the characteristics of the patients due to the increasing population of patients admitted to the emergency department.