Akut karın vakalarında D-laktat seviye ve akut apandisit ayırıcı tanısında D-laktatın tanısal değeri
D-lactate levels in acute abdomen and the role of D-lactate at differantial diagnosis of acute appendicits
- Tez No: 164369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET En sık cerrahi akut karın sebeplerinden olan akut apandisitin erken ve doğru tanısının akut apandisite bağlı komplikasyonları azalttığı ve gereksiz laparotomileri önlediği bilinmektedir. Akut apandisitin erken tanısına ve diğer akut karın nedenleri ile ayırıcı tanısına yardımcı olacak %100 güvenilir bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Mevcut laboratuar testleri ancak klinik tanıyı destekleyebilirle özelliğine sahiptir. D- laktat, barsakta bakteriler tarafından ortaya çıkartılan bir fermentasyon ürünü olup yapılan çalışmalarda barsak mukoza hasarı sonucu kan seviyelerinin yükseldiği ve akut karın olgularının tanı ve ayırıcı tanısında anlamlı olabileceği bildirilmiştir. Çalışmamıza Kasım 2004 - Haziran 2005 tarihleri arasında GATA HEH İlk ve Acil Yardım Servisi'ne akut karın bulgularıyla başvuran ve akut karın ön tanısı alan hastalar prospektif olarak dahil edildi, ilk ve Acil Yardım Servisi'ne karın ağrısı ile başvuran hastalardan alınan anamnez, yapılan fizik muayene ve laboratuar tetkikleri sonucunda akut karın ön tanısı alarak hospitalize edilen 80 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastalardan d-laktat analizi için venöz yoldan 2 mi düz kan alındı ve serumları ayrılarak -85 derecede saklandı. Daha sonra hastalar klinik tablolarına göre ya öpere edildi ya da gözlem süresi sonucu taburcu edildi. Hastalar operatif ve patolojik tanıları ile operasyonsuz taburcu durumlarına göre dört gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY D-LACTATE LEVELS IN ACUTE ABDOMEN CASES AND THE ROLE OF D- LACTATE AT DIFFERANTİAL DIAGNOSİS OF ACUTE APPENDICITIS Early and proper diagnosis of acute appendicitis, known as most frequent acute surgical abdominal pathology, dramatically decreases the complications related with appendicitis. Unfortunately, there is not a 100 % reliable laboratory test to diagnose acute appendicitis early and to make a differential diagnosis by other pathologies so far. At the moment, the laboratory tests can only support the clinical diagnosis. D-lactate is produced by bacteria in the intestine as a fermentation product and the clinical researches reports that following an intestinal mucosal damage the levels elevate in the blood and may be meaningful for the diagnosis of acute abdominal pathologies. This study is performed prospectively at GMMA HTH Emergency Service with the patients having acute abdominal pain between November 2004 and June 2005. Eighty consecutive patients with the diagnosis of acute abdominal pathology following history, physical examination, and some laboratory work were included and investigated prospectively. 2 ml of venous blood were taken and preserved at - 85- degree medium. After that, the patients underwent either surgery or discharged following an observing interval. The patients were divided in 4 groups regarding operative and pathologic diagnosis and non-surgical observation situations. As a control, group blood sample was taken from another 20 healthy patients (5th group). When we examine and compare the venous blood d-lactate levels, no significant difference was present between acute simple appendicitis group and acute appendicitis with perforation group (p>0.05).