Kord kanı belirteçleri ile hiperbilirubinemi düzeylerinin prediktif ilişkisinin değerlendirilmesi evaluation of the predictive values of cord blood markers and hyperbilirubinemia levels
- Tez No: 452351
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGÜL YİĞİT, DOÇ. DR. EMRAH CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hemolizi olan ya da hemolizi olmayan sarılıklı yenidoğanlarda ölçülen karboksihemoglobin (COHb) değerlerini ve bir CO oksimetre ile belirlenen COHb ölçümünün; ABO alloimmünizasyonlu yenidoğanlarda hemolizin bir göstergesi olarak kullanılabileceğini değerlendirmektir. Yöntem: Toplam 100 term yenidoğan prospektif olarak incelendi. Çalışma kohortu üç gruptan oluşmaktadır: ABO uygunsuzluğu olan 23 bebek ve ABO uygunsuzluğu olmaksızın hiperbilirubinemisi olan ve olmayan 73 bebek. COHb, bilirubin ve Hb düzeyleri ölçüldü. Bulgular:İki alt grupta doğum ağırlığı, gestasyonel yaş, cinsiyet, Apgar skoru veya doğum şekli açısından anlamlı farklılık saptanmadı. ABO'su olan bebekler kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük Hb, HCT değerleri ve daha yüksek bilirubin vardı, buna rağmen ABO uygunsuzluğu olan bebeklerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek COHb değerleri saptanmadı. ABO alloimmunizasyonunda hemolizi göstermek açısından %1.3 COhb cut-off değeri % 34.78 duyarlılık ve% 78.08 özgüllüğe sahipti. Sonuç: Verilerimiz COHb değerlerinin hemolizi olmayan yenidoğanlara göre hemolizli yenidoğanlarda daha yüksek olduğunu göstermektedir. COHb, ABO alloimmünizasyonuna sahip bebeklerde hemolizi doğrulamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate carboxyhemoglobin (COHb) values measured in jaundiced newborns with or without hemolysis and healthy controls in order to assess whether COHb measurement determined with a CO-oximeter could be used as an indicator of hemolysis in newborns with ABO alloimmunization. Methods: A total of 100 term newborn infants were prospectively studied. The study cohort consisted of three subgroups: 23 infants with ABO, 73 non-hemolytic infants with or without hyperbilirubinemia. The COHb, bilirubin, and Hb levels were measured. Results: The two subgroups did not differ significantly with respect to birth weight, gestational age, gender, Apgar score, or mode of delivery. The ABO infants had significantly lower Hb, Hct values and higher bilirubin than the non-hemolitic controls, although theABO infants did not have significantly higher COHb values compared with the non-hemolitic controls. The cut-off value of 1.3% COHb had 34.78 % sensitivity and 78.08 % specificity for confirming hemolysis in ABO alloimmunization. Conclusions: Our data show that COHb values determined are higher innewborns with hemolysis than in those without hemolysis. COHb measured could be used to confirm hemolysis in infants with ABO alloimmunization.