Henöch-schönlein purpuralı çocuklarda böbrek tutulumu
Renal involvement in children diagnosed with henöch-schönlein purpura
  1. Tez No: 452350
  2. Yazar: SELAMİ ULAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGÜL YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada,2012-2015 tarihleri arasında Bağcılar eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları pediatri polikliniği, çocuk acil polikliniği ve çocuk nefroloji polikliniğine başvurarak Henöch-Schönein Purpurası tanısı alan ve yatarak veya ayaktan en az 9 ay izlemi yapılan 50 hasta özellikle renal tutulum yönünden retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastalar 3-16 yaş aralığındaydı. (ortalama 6,9) Böbrek tutulumu olan 31 hasta ise 5-16 yaş aralığında (ortalama 10,1) idi. Renal tutulum gösteren hastaların yaş ortalamalarının daha büyük olması, yaş arttıkça klinik seyirin daha ciddi olması ve renal bulguların ortaya çıkması açısından anlamlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 patients who had inpatient and outpatient treatment with follow-up at least 9 months between 2012-2015 years and who diagnosed with Henöch-Schönlein Purpura in Pediatrics Policlinic, Pediatric Emergency Policlinic, and Pediatric Nephrology Policlinic of Pediatric Health and Diseases at Bağcılar Training and Research Hospital were retrospectively evaluated for renal involvement. The ages of the patients in the present study ranged from 3 to 16 with an average of 6.9 years. 31 patients with renal involvement were in the age range of 5-16 years with an average of 10.1 years. The fact that the patients with renal involvement are older can indicate that as the age increases, the clinical course becomes more severe and the renal findings appear. Of all the cases, 30% was female (n=15) and 70% was male (n=35). Regarding the patients with renal involvement, 11 patients were female (35%) and 20 patients were male (65%).