Neoadjuvan kemoterapi alan lokal ileri mide kanseri olgularının retrospektif olarak pre ve postoperatif BT bulguların karşılaştırılması
Comparison of retrospective pre and postoperative CT results of local advanced gastric cancer cases with neoadjuvan chemotherapy
  1. Tez No: 452384
  2. Yazar: ELDAR BEKESHEV
  3. Danışmanlar: UZMAN Mehmet ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bizim bu çalışmadaki amacımız biopsi sonucu mide tanısı alan preoperatif BT ile evrelemesinde lokal ileri evre mide tümörü olduğu saptanan ve preoperatif kemoterapi almış olan hastalarda KT öncesi ve sonrası yapılan BT incelemesi ile patoloji bulgularını retrospektif olarak karşılaştırmaktır. GEREÇ YÖNTEM: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde 2014–2016 tarihleri arasında histopatolojik mide kanseri tanısı alan, preoperatif BT TNM evreleme sonucu lokal ileri mide kanseri (kür sağlanabilecek evre IIIa, IIIb veya evre IV periton ve uzak metastazı olmayan) olan ve preoperatif kemoradyoterapi almış olan 13'u kadın, 24'si erkek toplam 37 hastanın İV Kontrastlı Batın BT yapıldı. Yapılan KT öncesi ve sonrası BT evreleri histopatolojik sonuçlarla karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalar Friedman, Wilcoxon, Cochran testleri uygulanarak yapıldı. Datalar SPSS 20 (Statistical ProduBT and Service Solutions) ile analiz edildi. BULGULAR: BT'nin T evrelemesinde doğruluk oranı her iki gözlemci için %40, yüksek evreleme oranı %42.8 idi. N evrelemede de doğruluk oranı %60, yüksek evreleme oranı %21.4, düşük evreleme oranı %14.2 idi. T ve N evresi değerlendirme sonuçları histopatolojik sonuçlarla kıyaslandığında istatistiksel açıdan birbirleriyle anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Preoperatif KT almış olan hastalarda T evrelemede nekroz reaksiyon nedeniyle, N evrelemede ise reaktif lenf nodlarının yanlış pozitifliğe yol açması nedeniyle doğruluk oranları düşmektedir
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our aim in this study is to retrospectively compare pre and post chemotherapy CT findings patients with biopsy proven locally advanced gastric tumors with biyopsy result. METHODS: Patients with histopathological stomach cancer diagnosed at Bağcılar Training and Research Hospital Radiology Clinic between 2014 and 2016, who had preoperative CT TNM stage local advanced gastric cancer (stage IIIa, IIIb or stage IV peritoneal cyst that can be cured and no distant metastasis) IV contrast-enhanced CT was performed in 37 patients (13 women, 24 men) who had received preoperative chemoradiotherapy. CT scans before and after chemotherapy were compared with histopathologic results. These comparisons were made by applying Friedman, Wilcoxon and Cochran tests. Datalar was analyzed with SPSS 20 (Statistical ProduBT and Service Solutions). CONCLUSION: The accuracy rates of patients who received preoperative CT have decreased due to necrosis reaction in T stage and reactive lymph nodes in N stage leading to false positives