Bipolar bozuklukta minör fiziksel anomalilerin sıklığı ve çeşitliliği
The frequency and TYPR of minor physical anomalies in bipolar disorder
- Tez No: 452385
- Danışmanlar: DR. BAHRİ İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Minör fiziksel anomalilerin (MFA) anormal beyin gelişiminin fenotipik işaretleri olduğu düşünülmektedir. Şizofreni hastalarında, hastalığın nörogelişimsel hipotezini destekleyici nitelikte, MFA yaygınlığının arttığını gösteren çok sayıda çalışma olmasına karşın bipolar bozuklukla (BPB) MFA ilişkisini inceleyen sınırlı sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı bipolar bozuklukta MFA sıklığını ve hangi tür MFA'ların bulunduğunu araştırmaktır. YÖNTEM: Araştırmaya 18-60 yaş arası, BPB tanısı almış 160 hasta ve kendisinde ya da birinci derece akrabalarında bipolar bozukluk, şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, otizm tanıları bulunmayan 30 yaş üzeri 160 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Hastalar ardışık olarak seçilip çalışmaya dahil edilirken kontrol grubu seçiminde basit randomize örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların fizik muayeneleri yapılarak, bulgular minör fiziksel anomali saptama formuna kaydedilmiştir. BULGULAR: BPB hastalarında, saç ve yüz bölgesinde; birden fazla saç döneri, düşük ense saç çizgisi, Cupid'in yayında düzleşme, çadır şekilli dudak, uzun filtrum, geniş filtrum, alçak yerleşimli kolumella, derin fissürlü dil, dilde santral longitudinal fissür, yüksek damak, kulakta; helikste oluk, aşırı kıvrımlı heliks, az gelişmiş heliks, geniş terminal krus heliks, hipertrofik krus heliks, hipotrofik krus heliks, antiheliks shelf, belirgin inferior krus antiheliks, belirgin superior krus antiheliks, silik superior krus antiheliks, geniş superior krus antiheliks, bileşik kulak lobu, lob çizgisi, kepçe kulak, elde; silik avuç içi çizgileri ve median çizginin sağlıklı kontrol grubuna kıyasla daha fazla bulunduğu görülmüştür. Bölgesel değerlendirmede; dudakta, filtrumda, burunda, dilde, damakta, kulak heliks, krus heliks, antiheliks ve lobunda, elde ve ayakta MFA varlığının bipolar bozuklukta anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Anlamlı farklılık gösteren bölgesel MFA değerleri ile lojistik regresyon analizi kullanarak oluşturulan modelde MFA'ların bipolar bozukluk için duyarlılığı %72, seçiciliği ise %79,4 olarak bulunmuştur. SONUÇ: Elde edilen bulgular bipolar bozuklukta MFA'ların, şizofreniye benzer şekilde, normal popülasyona oranla daha yaygın görüldüğünü ve literatürdeki mevcut MFA'ların dışında bipolar bozuklukta farklı MFA'ların da bulunabildiğini göstermiştir. Bu bulgular, prenatal dönemde meydana gelen nörogelişimsel aksaklıkların bipolar bozukluk etiyolojisinde rol oynayabileceği görüşünü desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bipolar bozukluk, minör fiziksel anomaliler, nörogelişimsel hipotez
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Minor physical anomalies (MPAs) are thought to be phenotypic markers of abnormal brain development. Although there are many studies showing increased prevalence of MPAs in patients with schizophrenia, consistent with the neurodevelopmental hypothesis of the disorder, literature that examines the relationship between bipolar disorder (BD) and MPAs is limited. The aim of this study is to investigate the frequency and types of MPAs in BD. METHOD: 160 participants between the age of 18-60 who diagnosed BD and 160 healthy controls over the age 30 who had no BD, schizophrenia and other psychotic disorders, attention deficit and hyperactivity disorder, autism diagnoses both in themselves and in first degree relatives were included into the study. While the patients were selected consecutively and included to study, simple randomized sampling method was used to select control groups. Physical examinations of the participants were performed and the findings were recorded in the minor physical anomaly detection form. RESULTS: Greater incidence of abnormal number of hair whorl, low posterior hair whorl, absent Cupid's bow, tented vermilion of the upper lip, long philtrum, wide philtrum, low hanging columella, furrowed tongue, central longitudinal fissure in tongue, high palate in hair and face area; crimped helix, overfolded helix, underfolded helix, expanded terminal portion of crus helix, hypertrophic crus helix, hypotrophic crus helix, antihelix shelf, prominent inferior crus of antihelix, prominent superior crus of antihelix, underdeveloped superior crus of antihelix, broad superior crus of antihelix, attached lobe, lobe crease, prominent ear at the ear; decreased palmar creases and median crease at hand has been detected in patients with BD compared to the healthy control group. In regional assessment; presence of MPAs in the lips, the philtrum, the nose, the tongue, the palate, the ear helix, the crus helix, the antihelix and lobe, the hand and feet has found to be significantly higher in BD. In the logistic regression model constituted with significantly different regional MPAs values, the sensitivity of MPAs for bipolar disorder was found to be 72% and the selectivity was found to be 79.4%. CONCLUSION: Our results show that; similar to schizophrenia, MPAs are more common in BD than the normal population and different MPAs could also exist in BD, besides the existing MPAs in the literature. These findings support the view that neurodevelopmental insults in prenatal period may play a role in the etiology of BD. KEY WORDS: Bipolar disorder, minor physical anomalies, neurodevelopmental hypothesis