Çocuklarda geleneksel formüller ve ultrasonografi ile endotrakeal tüp boyutu tespitinin postoperatif hava yolu komplikasyonlarına etkisi
Comparison of effects of ultrasound method and empirical formulas on postoperative airway complications
  1. Tez No: 452426
  2. Yazar: BÜŞRA YORULMAZLAR SOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Pediyatrik hastalarda kaflı endotrakeal tüp (ETT) boyutunun belirlenmesinde USG ile ölçülen subglottik çap ölçümünün geleneksel yaşa bağlı formüllerle karşılaştırılması ve yöntemlerin erken dönem komplikasyonlar üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2-10 yaş arası (ASA I-II) adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi operasyonu için genel anestezi alacak olan 118 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, USG ile subglottik çap ölçümü yapılan ve yaşa bağlı Motoyama formülü kullanılarak endotrakeal tüp boyutu belirlenen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Geleneksel grup'ta (n=59) entübasyon için kullanılacak kaflı ETT boyutunu belirlemek için Motoyama formülü kullanıldı. USG grubu'nda (n=59) subglottik alan transvers çapını ölçmek için apne sırasında krikoid kıkırdak seviyesinde USG ile ölçüm yapıldı ve bu ölçüme en yakın dış çapa (OD) sahip olan tüp kafı tamamen indirilerek kullanıldı. >20 cmH2O kaçak sesi halen duyulmuyorsa ETT 0.5 mm küçük,
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigate the success of ultrasound guided predicting an appropriate cuffed endotracheal tube (ETT) size and the effect on respiratory complications that seen during the surgery, extubation or in postoperative care unit (PCU) in pediatric patients. Methods: 118 children who were 2-10 years of age (ASA I-II) and assigned to receive general anesthesia for adenoidectomy, adenotonsillectomy and tonsillectomy were enrolled in the study. 59 of them, intubated with the ETT predicted by USG measurement, while the rest were intubated with the ETT by Motoyama's formula. In USG group, the transvers diameter of the subglottic airway was measured with US at the cricoid level during apnea. The outer diameter (OD) of the maximum available ETT which cuff was totally deflated was chosen according to the measured subglottic airway diameter. In the absence of audible leak at airway pressure >20 cmH2O, the ETT was replaced with a tube 0.5 mm smaller. If a leak was audible at airway pressure 0,05). Conclusion: Our findings show the subglottic measurement by USG at cricoid level to be a reliable method for estimating the appropriate pediatric ETT size. And also USG may decrease stridor, bucking and laryngospasm in early period especially during extubation and after.