Annelerin bitlenme konusundaki bilgileri uygulamaları ve etkileyen faktörler
Factors affecting applications and information about the lousing mothers
  1. Tez No: 306272
  2. Yazar: ELİF İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma; yedi ? onbir yaş grubu çocuğu olan annelerin bitlenme konusunda bilgileri, uygulamaları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcınitelikte yapılmıştır.Araştırma Erzurum Dr. Filiz Dolunay Aile Sağlığı Merkezi, Veyisefendi Aile Sağlığı Merkezi ve Ceylanoğlu Aile Sağlığı Merkezinde Mayıs ? Eylül 2011 tarihleri arasında yürütülmüştürAraştırmanın evrenini Erzurum il sınırlarında bulunan aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olan 7-11 yaş grubu en az bir çocuğu olan anneler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklem seçiminde; Evrendeki birey sayısının 85019 ve olayın görülüş sıklığının %10 olduğu bilindiği durumlarda kullanılan formülle en küçükörneklem büyüklüğü 863 anne olarak saptanmıştır.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan ? Anket Formu '' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 16 istatistik paket proğramındadeğerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar ve ki-kare kullanılmıştır.Annelerin en az bir çocuğunda daha önce bitlenme oranı % 54.9 bulunmuş ve çocuğu bitlenen annelerin % 67' sinin bitlenmede geleneksel uygulama yaptığı saptanmıştır. Bitlenen çocukların % 64.9' unun kız çocuk % 35.1' inin erkek çocuğuolduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive and looking into relation quality with the aim of investigating of knowledge level and applications made by mothers having 7-11 age groups children during the situation of lousing.The study was carried out between the dates May-September 2011 at Erzurum Dr. Filiz Dolunay Family Health Centre, Veyisefendi Family Health Centre and CeylanoğluFamily Health Centre.The study group consisted of the mothers who have at least one child and registered to the family health centre in Erzurum city centre.In the sampling choosing of the study, in the situations where the number of individual in the study contents is 85019 and the incidence of the event is 10 %, the smallest study sampling was found as 863 mothers.In the data collection, ?questionnaire form?? prepared by the researcher was used. The data obtained from the study were evaluated in SPSS packet programme. In the evaluation of the data, percentage distributions and chi-square methods were used.The rate of lousing in at least one child of the mothers were found 54.9 %, and it was observed that 67 % of the mothers are loused made traditional applications duringlousing.It was found out that 64.9 % of the loused children was female children, and that 35.1 % of the loused children was male children.