Aile içi müzik geleneği,profosynel müzisyen kimliğinin oluşumunda ailenin rolü
Domastic musical tradition
  1. Tez No: 221629
  2. Yazar: IŞIN BAŞOĞLU DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YETKİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
?zmir ili ile sınırlandırılan ?Aile ?çi Müzik Geleneği? adlı çalısmada, ?aile-müzik? iliskisi bağlamında sınırlayıcı kavramlar olan ?kusaktan-kusağa? ve ?profesyonel müzisyenlik? olguları çerçevesinde örneklem olarak seçilen Sargın ailesi modeli, felsefi bir perspektifle ?süreklilik-değisim? çatısı altında ele alınarak, Sargın ailesinin sosyokültürel gereksinimlerinin yol açtığı değisim süreciyle birlikte çoğu müziksel fonksiyonlarını değistirdiği, ancak korumaya devam ettiği kültürel ve müziksel özelliklerini çocuklarına ne ölçüde aktardığı arastırılmıstır. Aile içi geleneksel Abdal kültür ve müzik değerlerini yasatan bir birim olan Sargın ailesi, aile perspektifinde ele alındığında, aile biriminin toplumsal yapıda oynadığı genel ve bireysel rollerin anlasılmasına ve dolayısıyla aile içi müzik kültürünü anlamaya ısık tutmaktadır. Bu çerçevede yapılan veri elde etmeye yönelik çalısmalar, ?Sargın ailesinde müziğin oynadığı rol? ile ?bu müzik geleneğinin kaç kusaktan beri sürmekte olduğu? konularından anlasılmaya çalısılmıstır. Çalısmadan elde edilen veriler doğrultusunda çıkan sonuç aile-müzik iliskisinin anlasılmasında çok önemlidir: Müziği yasamsal bir malzeme olarak kullanan aile, ?bu amaçla neler yapmaktadır ve bu isteklerini nasıl gerçeklestirebilmektedir?? sorularının yanıtları ailedeki rollere ve müziksel stratejilere gönderme yapar. Dolayısıyla verilerden elde ettiğimiz, kusaktan-kusağa müzik yapılması ve profesyonel olma çabaları yani müzisyenliği bir meslek olarak tercih etme, tamamen is elde etme amaçlı bir girisimdir. Bu konu ailenin ait olduğu etnisiteyle iliskilendirildiğinde ise elde edilen bulgular, ailenin müzisyenliği diğer esnaflık dallarından ayırmadığı yönündedir. Çünkü ailede varlığı ile göze çarpan kusaktan- kusağa müzisyenlik mesleği ile uğrasan bireyler bulunduğu gibi, sözgelimi ayakkabıcılık mesleği ile uğrasan bireylerin varlığı da söz konusudur. Sargın soyağacında müzisyenlik daha fazla para kazandıran ve statü veren bir meslek olduğu için tercih edilir. Dolayısıyla bu kültür için müzisyenlik, hayatını idame ettirebilmenin yanında, toplumda bir yer edinmeyi de sağlaması nedeniyle büyük önem tasımaktadır. 214 Aile dısı eğitime yönelmeyen bu kültürün, eğitime iliskin talepleri yalnızca meslek edinmeyle sınırlıdır. Dolayısıyla okul eğitimi onların ihtiyaçlarına cevap vermediği için elde edilen verilere göre son kusaklara kadar bu sosyallesme gereksinimine cevap vermemektedirler. Aslında bu davranısları her ne kadar dıs çevrelerde onların topluluk olarak kabul görmemelerine neden olsa da, onlar için gerçek olan konu okula ihtiyaç duymadıklarıdır. Bu nedenle gelistirdikleri aile içi eğitim modeli kurumsallasmıs bir sekilde kusaktan-kusağa devam eden güçlü bir eğitim ortamıdır. Ancak bu eğitim ortamı, mesleki pratikler üzerine kurulu olduğundan daha çok müziksel estetiği ve müziksel iletisim formüllerini içerir. Bu formülleri öğreten kisiler ise ailede anne ve babadır. Onlar hem pratik eğitim veren müzik öğretmenleri hem de sahnede ve toplumda yer edinmeyi sağlayan bireyler olarak önemli roller tasırlar. Sargın ailesi soyağacı göstermektedir ki, bu kültürün okulu evdir, sahnedir. Ancak sosyal çevrede kabul görmemeleri onları, son kusaklarda okul eğimli müzisyen olmaya itmistir. Son kusak üyesi olan Emel Sargın ise bunun en canlı örneğidir. ANAHTAR KEL?MELER Süreklilik ve Değisim Profesyonel Müzisyenlik Müzik Eğitimi Etnisite Abdal Kültürü Aile Eğitimi
Özet (Çeviri)
The practice of musical training in the home with reference to professional musicianship includes both transmission of musical heritage passed down from generation to generation, and the use of non-traditional components that would combine to prepare children to become professional musicians. Domestic musical training in this respect can relate as well to continuity in terms of transmission of the musical heritage as change with regard to what parents have done to improve their own musical experiences and those of their children. Therefore, ?continuity and change? is the modelling concept of this work, ?Musical Traditions in the Family.? The Sargın family has served as the primary focus of this study due to the fact that both parents are experienced professional musicians in the Abdal tradition and they are directing their son and their daughter towards professional musicianship in this same tradition. Domestic musical training in which parents undetake the role of teacher is regarded in this thesis as a model designed with its own components, just as are other models such as formal schooling or private music tutoring. This model aims at development of musical taste and communication as it is based on professional knowledge and skills. The parents in the role of teacher provide both the musical training and the skills training to help their children achieve status on the stage and in the society. The Sargın family lineage demonstrates that the space for this model is both home and stage. The difficulties for the current generation in obtaining social acceptance, however, have led to formal schooling as supplementary musical education in the case of the daughter. Performance peculiarities and strategies studied under ?Professional Musicianship? are the pinpoints that can be defined as the ?professional secrets? acquired through personal experience rather than what is taught at school. Consequently, domestic musical practice consists of both those inherited from the earlier generations and components that are 216 adopted in reference to strategies developed within the basic social unit of the individual family. This focused study of a family sheds light on the ongoing domestic musical practices among musically oriented families. KEYWORDS Continuity and Change Professional Musicianship Musical Training / Education Ethnicity Abdal culture Family education