Acil servisimize bulantı kusma eşlik ettiği baş ağrısı ile başvuran ve bunlar içinden primer baş ağrısı olduğu düşünülen hastaların tedaviye yanıtında oksijenin katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency department our nausea and vomiting associated with headache through the applicant and their primary headache of the proposed treatment of patients in response to oxygen's contribution
- Tez No: 452427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç:Başta acil servisler, nöroloji poliklinikleri olmak üzere her türlü polikliniğe baş ağrısı nedeniyle başvuru son derece sıktır. Baş ağrısı tedavisinin etkinliği ve hzı özellikle acil servislerden hızlı hasta sirküle edilmesi açısından gereklidir. Tedaviler açısından bakıldığında ise; baş ağrılı hastalarda analjezik aşırı tüketiminin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek yaygınlaştığı görülmektedir.Bizim amacımız; analjezik kullanımının azaltılması ve tedavi etkinliğinin arttırılması amacıyla oksijen inhalasyonunun tedavideki yerinin öneminin vurgulanmasıdır. Metod:Veriler; Kasım 2016, Aralık 2016 ve Ocak 2017 tarihleri boyunca hastanemiz acil servisine baş ağrısı şikayeti ile başvuran hastalar prospektif olarak elde edilip, rastgele 2 grup oluşturulmuş; gruplardan birine yalnız metoklopramid verilip; diğerine metoklopramid ile birlikte oksijen tedavisi verilmiştir. Her iki grup kendi içinde hastaların cinsiyeti, yaşı, ağrılarına fotofobi ya da fonofobi eşlik etme durumu,numerik ağrı skorlama sistemi ile hastaların ağrılarının 20.,40. ve 60. dakikalardaki durumu, gerileme hızı, sonlandığı dakikalar veri toplama formuna kaydedilerek incelenmiştir. Bulgular:Çalışmamızda 106 hastayı inceledik.53 hastaya iv metoklopramid tedavisi verildi.%3 hastaya ise iv metoklopramid tedavisiyle birlikte diffüzör maske ile 10lt/dk dan oksijen inhalasyonu verildi.Hastaların 20.dk ağrı medyan değeri 2 grup için sırasıyla; 5± 3,4±3, 40.dk için; 2±3,0±3;60.dk için; 1±2 ve 0 saptandı.Tedavi başarısı 20.dkda ilk grup için %3.8, ikinci grup için %18.9, 40.dkda %22.6 ve %50.9, 60.dkda %60.4 ve %81.1 bulundu.Tedavilere genel olarak bakıldığında oksijensiz grubun tedavi başarısı %60.4 iken oksijen tedavisi alan grubun başarısı %81.1 saptandı. Metoklopramid tedavisi alan grubun ağrısının sonlandığı medyan değer 40; Metoklopramidle birlikte oksijen tedavisi alan grubunki ise 50 olarak hesaplandı. Sonuç:Hastaların tedavisine oksijen inhalasyonu eklenmesi ile tedavi etkisinin arttığı ve sürelerinin belirgin olarak kısaldığı görülmüştür. Oksijen inhalasyonu alan hastaların ağrılarının geçtiği medyan dakikanın kısalmasını sağlamış ve hastaların erken taburculuğunda etkin rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction:Particularly emergency services, outpatient neurology clinic of all kinds, including the application head is extremely common because of pain.Headache effectiveness and speed of treatment is particularly necessary for patients to be quickly circulated the emergency services.The terms therapies; analgesic headache patients increasingly seen as widespread in developed and developing countries of excessive consumption.Our aim; to increase the efficacy and reduce the use of analgesics in order to emphasize the importance of oxygen for the treatment of inhalation. Method:Data; In November 2016, during December 2016 and January 2017 in our hospital patients admitted to the emergency department with complaints of headache is obtained as a prospective, randomized 2 groups were formed; given metoclopramide only one of the group; the other was treated with metoclopramide oxygen.Both groups of patients in their own gender, age, pain, photophobia or phonophobia accompanies the status of being the numeric pain scoring system with the pain of patients 20, 40. and 60 minutes in the state, the decline rate, which ended minutes were recorded and analyzed the data collection form. Results:We studied 106 patients in our study.Iv metoclopramide therapy was given to 53 patients. While 3% of patients with diffuse mask treatment with iv metoclopramide 10lt / min was given oxygen from inhalation.20.dk median pain of patients in group 2; 5 ± 3.4 ± 3, 40.dk; 2 ± 3.0 ± to 3;60.dk; 1 ± 2 0 was determined.Treatment success for 20th min 3.8% in the first group, 18.9% for the second group, 40th min 22.6% and 50.9%, 60.4% and 81.1% found 60th min.When it looks at the overall success of the group therapy oxygen therapy oxygen therapy success of the group, while 60.4% had 81.1%.The median value of metoclopramide treatment group ended the pain 40; Metoklopramidl that the group dealt with oxygen therapy was calculated as 50. Conclusion:Inhalation is an effective treatment by the addition of oxygen to the treatment of patients has been shown to significantly increase the time and shortened.Oxygen inhalation media space has provided the shortening of the minutes that passed the pain of patients and has been found to play an active role in the early discharge of patients.