Akut alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz yüksekliğinin etiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Determining the etiology for acute elevated alanin aminotransferase and aspartat aminotransferase
  1. Tez No: 452428
  2. Yazar: MUHAMMET BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.İLKER DEVRİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş-Amaç: Çocuklarda, erişkinlerden farklı olarak hipertransaminazemiye yol açan nedenler yaşa göre değişiklik gösterir. Bu çalışmanın amacı, çocuklarda serum transaminaz seviyelerini yükselten durumları belirlemek, yaş ve etiyolojilere göre farklılıkları ortaya koymaktır. Gereç-Yöntem: Normalden 10 kat daha yüksek serum transaminaz seviyeleri bulunan 241 olgu çalışmaya alındı. Serum transaminaz seviyelerini yükselten etiyolojik faktörler yaş gruplarına (sütçocuğu ve büyük çocuk) göre sınıflandırıldı. Ayrıca etiyolojik faktörlere göre ortalama serum transaminaz değerleri belirlendi. Bulgular: Tüm yaş gruplarında en sık neden enfeksiyöz nedenler idi. Beş yaş üzerinde enfeksiyöz nedenler daha sık olarak saptandı. En sık nedenler, 98 hastada akut hepatit A (%40,7), 39 hastada sepsis (%16,2), 41 hastada sebebi saptanamayan neden (%17,0) ve 19 hastada (%7,8) toksik hepatit idi. Toksik hepatit nedenleri içinde ilaçlar ön sırada gelmekteydi. Enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz gruplarda AST ortanca değerleri benzerken, ALT ortanca değeri enfeksiyöz grupta daha yüksek saptandı. ALT değeri 1000 U/L üzerinde değere sahip olan hasta grubunda enfeksiyöz ve 1000 U/L altında değere sahip olan hasta grubunda non-enfeksiyöz nedenler daha sık olarak saptandı. Sonuç: Hipertransaminazemi ayırıcı tanısında yaş ve enzim seviyeleri önemlidir ve doğrudan karaciğer hasarı olmasa bile karaciğer enzimlerinin yükselebileceği dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Unlike adults, the reasons for hypertransaminasemia in children varies according to the age. The aim of this study is to determine the reasons of high serum transaminases levels and to show the differences according to age and etiology. Material and Methods: 241 cases with elevated serum transaminase with 10 fold increase were included to this study. The etiological factors which caused high serum transaminase levels were classified according to the age groups (infants and older children). The mean serum transaminase levels were also determined according to etiological factors. Results: The most frequent cause was infectious causes in all age groups. Infectious causes above the age of 5 years were more frequent. The most frequent causes were acute hepatitis A (40,7%) in 98 patients, sepsis (16,2%) in 39 patients, unknown origin in 41 patients (17,0%) and toxic hepatitis in 19 patients (7,8%). Among the causes of toxic hepatitis, medications were at the forefront. The AST median values were similar in infectious and non-infectious groups, while the ALT median value was higher in the infectious group. Infectious causes were more frequent in group of patients with ALT values above 1000 U / L and non-infection causes were more frequent in group of patients with ALT values below 1000 U / L. Conclusion: The ages and enzyme levels are important for the differential diagnosis of hypertransaminasemia and it should be taken into consideration that high serum transaminase levels could be obtained, even direct hepatic damage had not been observed.