Subaraknoid kanamalarda mortaliteye etki eden faktörler
Subarachnoid hemorrhage mortality factors
- Tez No: 452442
- Danışmanlar: UZMAN AKKAN AVCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Subaraknoid kanama (SAK); spontan ve travmatik kaynaklı olabilen, morbidite ve mortalitesi yüksek, ciddi komplikasyonları olan, erken tanı ve tedavi gerektiren önemli bir acildir. Çalışmamızın amacı acil servisimizde spontan ve travmatik SAK tanısıyla yatırılan olguların risk faktörleri, tıbbi özgeçmişleri, etiyolojik özellikleri ve acil serviste çalışılan hematolojik parametrelerinin; yatış süresi ve ölüm oranları ile olan ilişkisinin retrospektif incelemesidir. Materyal ve Metod: Araştırmamıza 1 Ağustos 2014 ve 1 Ağustos 2016 tarihleri arasında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran veya sevk edilmiş SAK tanısı alan ve verilerine ulaşılabilen 18 yaş üzerindeki 150 hasta dahil edildi. Bulgular: Toplam 150 SAK tanılı hasta retrospektif olarak incelenmiştir. 150 vakanın % 70'i (n=105) spontan, % 30'u (n=45) travmatik SAK'tı ve vakaların % 60'ı (n=90) erkek, % 40'ı (n=60) kadın hasta idi. Tüm hastaların yaş ortalaması 54,5±15,7 idi. Hastaların ortalama yatış süresi 9,8±8,7 gündü. Yatan hastaların % 61,3'ü (n=92) taburcu, % 38,7'si (n=58) eksitus oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Purpose: Subarachnoid hemorrhage (SAH) is an important emergency that should be early diagnosed and treated. It can be spontaneous or traumatic; has severe complications and high mortality and morbidity rates. In our study we aimed to establish whether is there a relationship in between duration of hospitalization and mortality rate width risk factors, medical history, etiological properties and hematologic parameters at patients whose was diagnosed spontaneous or traumatic SAH at our emergency service. Material and Method: In our research we included 150 patients who come or referred to Adana Numune Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 1 August 2014 and 1 August 2016, above age of 18 and diagnosed spontaneous or traumatic SAH. Results: Overall 150 SAH diagnosed patient were analyzed retrospectively. In our research % 70 (n=105) of 150 cases were spontaneous SAH, % 30 (n=45) were traumatic SAH, % 60 (n=90) were male, % 40 (n=60) were female. Average age of all patients was 54,5±15,7. Mean hospitalization duration of the patients was 9,8±8,7 days. % 61,3 (n=92) of hospitalizated patients discharged, % 38,7 (n=58) of them died.