Hiperpotasemi ilişkili EKG değişiklikleri üzerine asidozun etkisi
Acidosis effect on hyperpotasemia related ECG changes
  1. Tez No: 452443
  2. Yazar: CİHAT KARAKUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN, DR. İSMAİL TAYFUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada Acil servise gelen kronik böbrek yetmezliği olan hiperpotasemili hastalarda asidoz varlığında EKG üzerine olan değişiklikler araştırılmıştır. Bu amaçla, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine Ocak 2016 - Aralık 2016 tarihleri arasında başvuran, kronik böbrek yetmezliği olan hastalardan, potasyum değeri 5.5 mEq/L den büyük olan hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Elde edilen veriler Statistical PackageforSocialSciences (SPSS) version 16.0 veri analiz programı ile analiz edildi. Parametrik veriler için Student TTest, Nonparametrik veriler için Ki Kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Changes in ECG in acidosis were investigated in the patients who apply to emergency service that had chronic renal failure with hyperpotasemia. In our study, the patients with chronic renal failure who applied to the Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Emergency Department between January 2016 and December 2016 were retrospectively analyzed for emergency patients with a potassium level over 5.5 mEq / L. Data was analysed with SPSS ver 16.0. Parametric data was analysed with Student's T Test, Nonparametric data was analysed with chi-square test.