Konjenital hipotiroidili yenidoğanlarda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in newborns with congenital hypothyroidism
  1. Tez No: 452441
  2. Yazar: AYŞE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı konjenital hipotiroidi tanısı alan yenidoğanlarda levotiroksin tedavisi öncesinde M-mod, rutin Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi ile ölçülen kardiyak fonksiyonların sağlıklı yenidoğanlarınki ile karşılaştırılmasıdır. Materyal-Metod: Çocuk Endokrinolojisi bölümünde konjenital hipotiroidi tanısı almış , herhangi bir kronik hastalığı ya da kalp ve tiroid fonksiyonlarını etkileyecek ilaç kullanım öyküsü olmayan 3-30 gün arasındaki yenidoğanlar ile yaş ve cinsiyet açısından benzer olan sağlıklı yenidoğanlar çalışmaya alındı. Her bir olgunun cinsiyeti, yaşı, gestasyon haftası, doğum ağırlığı, güncel ağırlığı, fizik muayene bulguları ve kalp tepe atımları kaydedildi. Konjenital hipotiroidi olgularının tedavi öncesinde değerlendirilen M-mod, rutin Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi verileri, kontrol grubunun verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya konjenital hipotiroidi tanısı almış 22 yenidoğan ile yaş,cinsiyet, vücut ağırlığı açısından benzer olan 17 sağlıklı yenidoğan alındı. Hasta ve kontrol gruplarında kalp tepe atımı açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,2). M-mod ekokardiyografi sonuçlarında ejeksiyon fraksiyonu ve kısalma fraksiyonu değerleri dışında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Konjenital hipotiroidi grubunun ejeksiyon fraksiyonu yüzdesi (64,38±7,75), kontrol grubuna (69,44±6,04) göre düşüktü ve istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,02). Konjenital hipotiroidi grubu kısalma fraksiyonu yüzdesi (32,88±5,29), kontrol grubuna (36,8±4,64) göre düşük olup istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,01). Rutin pulse dalga Doppler ekokardiyografi sonuçları karşılaştırıldığında, konjenital hipotiroidi grubunda mitral A hızı (0,70±0,16 m/sn), kontrol grubuna (0,59±0,14 m/sn) göre istatiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,03). Konjenital hipotiroidi grubu triküspit deselerasyon zamanı (51,7±13,5 ms), kontrol grubuna (77,88±28,45 ms) göre kısaydı ve istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,001). Sol ventrikül doku doppler ekokardiyografi sonuçları karşılaştırıldığında, konjenital hipotiroidi grubunda miyokard performans indeksi değeri (0,55±0,12), kontrol grubuna (0,48±0,03) göre istatiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,02). İzovolemik relaksasyon zamanı konjenital hipotiroidi 2 olgularında 49,2±8,61 ms, kontrol grubunda 43,1±5,01 ms olarak hesaplandı ve konjenital hipotiroidi grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı uzun saptandı (p=0,008). Sağ ventrikül doku doppler ekokardiyografi sonuçları karşılaştırıldığında, triküspit deselerasyon zamanı konjenital hipotiroidi grubunda , kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı (sırasıyla 58,6±9,95 & 67,3±12,8 ms, p=0,02). İki grup arasında sağ ventrikül S, E', A', izovolemik relaksasyon zamanı ve izovolemik kontraksiyon zamanı süreleri, E'/A' ve E/E' oranları, miyokard performans indeksi değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışma konjenital hipotiroidinin yenidoğan döneminde de kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonlarında gizli bir bozukluğa yol açtığını, konjenital hipotiroidili hastalarda konvansiyonel ve özellikle doku Doppler ekokardiyografinin erken miyokardiyal fonksiyon bozukluğunu göstermede yararlı bir metod olduğunu göstermiştir. Bu metodlarla konjenital hipotiroidili hastalarda yenidoğan dönemi gibi hayatın ilk evrelerinde kardiyovasküler tutulumun gösterilmesi bu hastaların erken teşhis ve tedavisine gereken önemin gösterilmesi açısından anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare cardiac functions measured by M-mode, routine Doppler and tissue Doppler echocardiography before levothyroxine therapy in newborns diagnosed with congenital hypothyroidism with those of healthy newborns. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with congenital hypothyroidism in the Department of Pediatric Endocrinology and who were 3-30 days old without medication history which would affect cardiovascular and thyroid functions or any chronic diseases and healthy newborns similar in terms of age and gender were included in the study. Gender, age, gestational week, birth weight, current weight, physical examination findings and heart rate were recorded for each case. M-mode, routine Doppler and tissue Doppler echocardiography data evaluated before the treatment of congenital hypothyroidism cases were compared with those of the control group. Findings: Twenty-two children who were diagnosed with congenital hypothyroidism were included in this study. Seventeen healthy infants with similar age, sex and body weight were included. There was no significant difference in heart rate between patients and control groups (p = 0,2). M-mode echocardiography results showed no statistically significant difference except for ejection fraction and shortening fraction values (p> 0,05). The percentage of the ejection fraction of the congenital hypothyroid group (64,38 ± 7,75) was lower than the control group (69,44 ± 6,04) and statistically significant (p = 0.02). The percentage of shortening fraction of the congenital hypothyroid group (32,88 ± 5,29) was lower than the control group (36,8 ± 4,64), which was statistically significant (p = 0,01). When the results of routine pulse wave Doppler echocardiography were compared, the rate of mitral regurgitation in the group of congenital hypothyroidism was found to be statistically significantly higher than that of control group (p = 0,03). Tricuspid deceleration time (51.7 ± 13.5 ms) in the congenital hypothyroid group was shorter than the control group (77.88 ± 28.45 ms) and statistically significant (p = 0.001). When the results of left ventricular tissue doppler echocardiography were compared, myocardial performance index value of congenital hypothyroidism group (0,55 ± 0,12) were significantly higher than control group(0,48 ± 0,03) (p = 0,02). The isovolumic relaxation time was calculated as 49.2 ± 8.61 in the cases of congenital hypothyroidism and 43.1 ± 5.01 in the control group and statistically significant longer in the congenital hypothyroidism group than the control group (p = 0,008). When the results of right ventricular tissue doppler echocardiography were compared, tricuspid deceleration time was significantly lower in the congenital hypothyroid group than in the control group (58,6 ± 9,95 & 67,3 ± 12,8 ms, p = 0,02, respectively). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of right ventricular S, E ', A', isovolumic relaxation time and isovolumic contraction time, E '/ A' and E / E 'ratios and myocardial performance index values (p> 0,05). Conclusion: This study showed that congenital hypothyroidism leads to a subtle impairment in cardiac systolic and diastolic function in neonatal period, and that conventional and especially tissue Doppler echocardiography is useful in showing early myocardial dysfunction in congenital hypothyroid patients. Detecting cardiovascular involvement in the early stages of life such as neonatal period in congenital hypothyroid patients with these methods is significant in terms of showing the need for early diagnosis and treatment of these patients.