Uzun etkili beta-2 agonist kullanan astımlı çocuklarda ritm holter değerlendirilmesi
Evaluation with ryhtym holter of children with asthma who use long acting beta-2 agonists
- Tez No: 452454
- Danışmanlar: UZMAN ZEHRA ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astım hava yollarının kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Kronik inflamasyon, özellikle gece veya sabahın erken saatlerinde meydana gelen tekrarlayıcı hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve öksürük ataklarına neden olan hava yolu aşırı duyarlılığı ile ilişkilidir. Uzun etkili beta-2 agonistlerin kronik, refrakter astımda kullanımıyla tedavi başarısında etkinliği birçok çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca, yetişkinlerde yapılan bazı çalışmalarda nadiren de olsa kardiyak yan etkiler bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı astımlı çocuklarda uzun süreli uzun etkili beta-2 agonist kullanımının kardiyak yan etkilerini belirlemektir. 6-15 yaş arası, en az 1 aydır uzun etkili beta-2 agonist kullanan ağır astımlı 20 hasta ve sadece inhaler steroid kullanan hafif-orta astımlı 20 kontrol grubu ritm Holter ile değerlendirildi. Elde edilen sonuçlarda hasta ve kontrol grubu arasında, minimum ve maksimum kalp hızları arasında fark saptanmadı. Aritmiye yatkınlık yaratan uzun QT, supraventriküler ve ventriküler ekstra atımlar saptanmadı. Çarpıntı ve tremor şikayetleri hiçbir hastada not edilmedi. Sonuç olarak, çocuklarda astım tedavisinde uzun etkili beta-2 agonistler kardiyak açıdan oldukça güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease of airways. Chronic inflammation is related to airway hyper responsiveness and it presents as attacks of wheezing, dyspnea, cough at nights and early mornings. Long acting beta-2 agonists are successful in the treatment of chronic persistent asthma as it shown in many studies. Although, some studies in adults shown that they have some cardiac side effects. Aim of our study is the determination of cardiac side effects in asthmatic children who use of long acting beta-2 agonist at least one month. We evaluated the Holter EKG results of children with asthma between 6-15 years old. The patients group has 20 children who use long acting beta-2 agonists and the control group has 20 children who use inhaler steroids. In the results, we couldn't find any differences about minimum and maximum heart rates between patient and control groups. Any long QT, supra ventricular and ventricular extra beats didn't recorded. Any patient didn't complain about palpitation and tremor. As a result, long acting beta-2 agonists are quite safe in children with asthma according to our study.