İyonize olmayan radyasyonun endometrial hiperplazi üzerine olası etkilerinin deneysel uterotrofik rat modelinde incelenmesi
Investigation of the possible effects of non-ionizing radiation on endometrial hyperplasia in experimental uterotrophic rat model
  1. Tez No: 452460
  2. Yazar: ERDEM FADILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER LÜTFİ TAPISIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endometrial kanserlerin iyi tanımlanmış öncül lezyonları olan endometrial hiperplazilerin kansere ilerleyen sürecinde birçok etken katkı sağlıyor olabilir. İyonize olmayan radyasyon da hücre proliferasyonu ve döngüsü üzerine çeşitli etkiler göstererek bu süreçte etkin rol oynuyor olabilir.Literatürde bu olası ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışma yoktur. Tüm bu bilgiler ışığında iyonize olmayan radyasyonun endometrial hiperplazi üzerine olası etkilerini incelemeyi amaçlayan bir çalışma planladık. Deney kapsamında ooferektomize edilmiş olan 50 adet Wistar Albino rat kullanılmıştır. Ratlara yer aldıkları gruplara göre 4mg/kg oral estradiol hemihidrat verilmiş, radyasyon maruziyetini sağlamak amacıyla ise 1800 mHz iyonize olmayan radyasyon kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ise gruplar şu şekilde planlanmıştır: Hiçbir maruziyet olmayan kontrol grubu (Grup A, n=10), çalışmanın sadece ilk aşamasında östrojen alan grup (Grup B, n=10), çalışmanın her iki aşamsında da östrojen alan grup (Grup C, n=10), çalışmanın ilk yarısında östrojen alıp ikinci yarısında iyonize olmayan radyasyona maruz bırakılan grup (Grup D, n=10) ve çalışmanın ilk yarısında östrojen alıp ikinci yarısında östrojen almaya devam ederek iyonize olmayan radyasyona maruz kalan grup (Grup E, n=10). Çalışmanın ilk aşamasını ve ikinci aşamasını takiben uterin kornulardan örnekleme yapılmış ve hazırlanan preperatlar ışık mikroskobunda patolojik parametreler (glandüler dansite, epitelyal hücre uzunluğu ve luminal epitelyal hücre uzunluğu) açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several factors may contribute to the progression of endometrial hyperplasia, a well-defined premise lesion of endometrial cancer. Non-ionizing radiation may play an active role in this process by showing various effects on cell proliferation and its cycle. There are no studies in the literature that examine this possible relationship. We planned a study to investigate the possible effects of non-ionizing radiation on endometrial hyperplasia in all these data.Fifty Wistar Albino rats that were oopherectomized were used in the experiment. 4mg / kg oral estradiol hemihydrate was given to rats according to the groups they were in, and 1800 MHz non-ionizing radiation was used to provide radiation exposure. In the study, the groups were planned as follows:Control group without any exposure (Group A), only estrogen receiving group in the first phase of the study (Group B), estrogen receiving group in both phases of the study (Group C), estrogen receiving in the first half if the study and exposed to non-ionizing radiation (Group D) and group taking estrogen in the first half of the study and exposed to non-ionizing radiation while continuing to take estrogen in the second half (Group E). Following the first and second phase of the study, samples from uterine horns were excised and evaluated via pathological parameters (glandular density, epithelial cell height and luminal epithelial cell height) in light microscopy.