Tiroid papiller kanserlerde MMP2,kaspaz-3 ve C-kit düzeylerinin prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Thyroid papillary cancers evaluation of the prognosis effects of MMP2, kaspaz-3 and C-kit levels
  1. Tez No: 452461
  2. Yazar: ARZU BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Papiller tiroid kanseri en sık görülen tiroid kanseri olup tüm tiroid kanserlerinin % 80'i kadardır. Ortalama 30-40 yaşında saptanmaktadır. Prognozun oldukça iyi seyretmesine rağmen ileri yaşlarda daha agresif seyir göstermektedir. Etyolojide önemli bir faktörde genetik faktörlerdir(%5-10). Papiller karsinom genelde yavaş seyirli ve prognozu iyi tümorlerdendir. Prognozu belirlemede AGES(A:yaş G:grade E:yayılım S:büyüklük) ve AMES(M:metastaz) skorlaması kullanılmaktadır. Bunların dışında bir takım moleküler ve genetik prognostik faktörlerde tanımlanmıştır. MMP2(Matriks metalloproteinaz): MMP-2 ekstrasellüler matriks ve bazal membran bileşenlerini yıkan proteinlerdir. MMP' lerin primer tümör ile uzak metastaz arasındaki bariyerleri yıkarak metastaza katkı sağladığı düşünülmektedir. C-KİT: C-kit normal hücre membranlarında bulunmakta olup apopitozla ilişkilidir. Yapılan bazı çalışmalarda c-kit'in normal tiroid dokusunda ve benign lezyonlarda düşük düzeyde bulunduğu; papiller karsinomlarda bulunmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlara göre c-kit reseptörünün tiroid epitelinin büyüme kontrolü ile ilgili olabileceği ve bu fonksiyonun kaybının malign dönüşüm ile sonuçlanabileceği vurgulanmıştır. KASPAZ-3: Hücre stoplazmasında bulunan kaspazlar apopitozda rol oynamaktadır. Şimdiye kadar 14 tanesi tanımlanmıştır. Kaspaz-3 ün en önemli rolü üslendiği son yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Malign hücreler tarafından kaspaz inhibitörü salınmaktadır. Kaspazlar selektif olarak inhibe olmakta ve apopitoz durmaktadır. Kaspazlardaki defekt sonucu otoimmun hastalıkların ve kanserin geliştiği düşünülmektedir. Ankara Keçiören-Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2009-2015 yılları arasında tiroid papiller kanser nedeniyle opere olan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait kesitler gözden geçirilerek tümorü en iyi örnekleyen preparatlar seçildi. Papiller tiroid kanserli hastaların tiroid dokularında c-kit, MMP-2 ve kaspaz-3 düzeyleri immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Çalışmamızda hastaların ameliyat sonrası çıkarılan tiroid bezındeki hem sağlam hem de patolojik dokusunda metastaza katkı sağlayan MMP2, malign dönüşüme katkı sağlayan c-kit ve kaspaz-3 düzeyleri araştırıldı. Ayrıca hastaların yaş, histolojik evre, ekstratiroidal yayılım, metastaz, tümör boyutu gibi prognostik faktörleri incelendi. Kötü prognostik faktörlerle MMP2, c-kit ve kaspas-3 düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Papillary thyroid cancer is the most common thyroid cancer, with up to 80% of all thyroid cancers. The average age is 30-40 years. Although the prognosis is fairly good, it shows more aggressive behavior in older ages. An important factor in etiology is genetic factors (5-10%). Papillary carcinoma is usually slow-progressing and has good prognosis. AGES (A: age G: grade E: extent S: size) and AMES (M: metastasis) scoring are used to determine the prognosis. Other than these, a number of molecular and genetic prognostic factors have been identified. MMP (Matrix metalloproteinase) MMP-2 is extracellular matrix and proteins that break down basement membrane components. MMPs are believed to contribute metastasis by breaking the barriers between primary tumor and distant metastasis. C-kit C-kit is found on normal cell membranes and is associated with apoptosis. In some studies, c-kit was found to be normal in normal thyroid tissue and benign lesions but not in papillary carcinomas. These results suggest that the c-kit receptor may be involved in growth control of the thyroid epithelium and that loss of this function may result in malignant transformation. Caspase 3 Caspases found in cell stoplasm play a role in apoptosis. Up to now, 14 have been defined. The most important role of kaspase-3 has been demonstrated in recent studies. Caspase inhibitor is released by malignant cells. Caspases selectively inhibit and apoptosis stops. Caspase defects result, autoimmune diseases and cancer develop. Sixty patients with thyroid papillary carcinoma were included in the study in Ankara Keçiören Training and Research Hospital General Surgery Clinic. Sections belonging to the disease were examined and the preparations which best sampled the tumor were selected. C-kit, MMP-2 and caspase-3 levels were assessed immunohistochemically in thyroid tissues of papillary thyroid cancer patientsIn our study, MMP2 which provides a metastasis contribution in the robust and pathologic tissue of the thyroid gland, C-Kit and Caspase-3 levels which conribute malignant transformation were determined. In addition, prognostic factors such as age, histologic stage, extrathroidal spread, metastasis, tumor size of the patients were examined. We aimed to determine whether there is a relationship between poor prognostic factors and MMP 2, C-kit and Caspase-3 levels.