Safenopopliteal bileşke anatomik varyasyonlarının izole vena safena parva yetmezliği ile ilişkisi ve izole vena safena magna yetmezliği ile karşılaştırılması
The relationship between anatomic variations of saphenopopliteal junction and isolated small saphenous vein insufficiency and the comparison with isolated great saphenous vein insufficiency
  1. Tez No: 452483
  2. Yazar: ARİF SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İzole vena safena parva (VSP) yetmezliği toplumda nadir olarak görülmekle birlikte; tedavisinde etkin bir yaklaşım ve sonrasında nüks oranını en aza indirmek için VSP'nin derin venöz sisteme katılım bölgesinin iyi tanımlanmış olması önemlidir. Bu klinik çalışmada, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Polikliniğine Aralık 2014 ile Haziran 2015 tarihleri arasında alt ekstremite yüzeyel venöz yetmezliği tanısı ile başvuran hastalar incelendi. İzole VSP yetmezliği olan hastalar (Grup A) ve izole vena safena magna (VSM) yetmezliği olan hastalar (Grup B) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar safenopopliteal bileşke (SPB) lokalizasyonlarına göre renkli Doppler USG (RDUS) ile değerlendirildi. Tüm hastaların SPB lokalizasyonu genişletilmiş Kosinski sınıflamasına göre; Tip 1 SPB (popliteal çukurda popliteal vene katılım); tip 2 SPB (popliteal çukurun üstünde derin venöz sisteme katılım) ve tip 3 SPB (dizin altında derin venöz sisteme katılım) olarak gruplandırıldı. Toplanan veriler analiz edilerek her iki grup arasında anatomik varyasyonlar karşılaştırılıp, varyasyonların izole VSP yetmezliği ile olan birlikteliğe etkisi araştırıldı. Grup A'daki hastalarda tip 1 SPB %87.2, tip 2 SPB %13.8, tip 3 SPB ise %0 bulunurken; Grup B'deki hastalarda bu oranlar sırasıyla %62.8, %37.2 ve %0 olarak tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırma sonucunda; Grup B'deki hastalarda SPB varyasyonuna (Tip 2 ve Tip 3 SPB) daha sık rastlanmıştır. Grup A'da Tip 1 SPB anatomik sonlanımı Grup B'ye göre daha sık görülmektedir. Safenopopliteal bileşke anatomik varyasyonlarının izole VSP yetmezliği ile ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The isolated small saphenous vein (SSV) incompetence is rarely found in population. To minimaze its recurrence rate, the region of SSV joining point into the deep venous system and its association with venous insufficiency should be identified. In our clinical study the patients who applied to Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Teaching Hospital's cardiovascular outpatient clinic with diagnosis of lower extremity venous insufficiency, between December 2014 and June 2015 were examined. The patients were divided into two groups with isolated SSV insufficiency (Group A) and isolated great saphenous vein (GSV) insufficiency (Group B). The patients in both groups were evaluated according to localization of saphenopopliteal junction (SPJ) by colour Doppler ultrasound (CDU). All patients' SPJ were grouped by extended Kosinski Classification; Type 1 SPJ (drains into the popliteal vein at the level of popliteal fossa), Type 2 SPJ (drains into the deep venous system above the level of popliteal fossa), Type 3 SPJ (drains into the deep venous system below the level of popliteal fossa). The data were analyzed and the variations were compared between two groups. We searched the effects of variations on the development of isolated SSV insufficiency. Type 1, Type 2, Type 3 SPJ variations were 87.2%, 13.8%, 0% in group A and 62%, 37.2% and 0% in group B, respectively. In comparison of two groups; the variations of SPJ (type 2 and 3) were more frequent in group B. In group A, the rate of Type 1 SPJ was more than group B. There is no relationship found between isolated SSV insufficiency and SPJ variations.