Androgenetik alopesi olgularında klinik ve dermoskopik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation and clinical association of trichoscopy results in patients with androgenetic alopecia
  1. Tez No: 452484
  2. Yazar: ASLAN YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Prof. Tbp. Kd. Alb. Ercan ARCA danışmanlığında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi'nin Deri ve Zührevi Hastalıklar A.D. için öngördüğü TIPTA UZMANLIK TEZİ olarak 2016 yılında hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, polikliniğimize saç dökülmesi şikayeti ile başvuran androgenetik alopesisi bulunan kadın ve erkek hastalarda saç dökülme paterninin trikoskopi analiz yöntemi ile dermoskopik özelliklerinin incelenmesi ve sonuçların istatistiksel olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza GATA Dermatoloji polikliniğine başvuran ve 'androgenetik alopesi' tanısı alan 84'ü erkek (%80), 21'i (%20) kadın olmak üzere 105 hasta dahil edildi. Hastaların 84'ünde (%80) anizotrikoz, 20'sinde (%19) sarı nokta bulgusu, 27'sinde (%25.7) beyaz nokta bulgusu, 72'sinde (%68.6) peripilar işaret bulgusu, 15'inde (%14.3) kahverengi nokta bulgusu, 47'sinde (%44.8) balpeteği pigment paterni bulgusu, 51'inde (%48.6) boş folikül bulgusu, 79'unda (%75.2) tekli saç folikülü bulgusu saptanmıştır. Androgenetik alopesi hastalarında en sık görülen trikoskopik bulgular anizotrikoz, peripilar işaret ve tekli saç folikülü bulguları olarak değerlendirildi. Bulguların hastalık evresine göre dağılımına baktığımızda ise beyaz nokta ve balpeteği pigment paterni bulgularının hastalık şiddeti ile paralellik gösterdiğini saptadık. Bu çalışma; saç dökülme nedenlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan androgenetik alopeside trikoskopi verilerinin evre, yaş ve klinik özellikler ile birlikte değerlendirildiği geniş kapsamlı bir çalışma olması yönünden önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared under the consultancy of Prof. Col. Ercan ARCA MD. as speciality thesis in medicine as ordered by Gülhane Military Medical Academy, School of Medicine to Department of Dermatology in 2016. The aim of this study is to examine the dermoscopic features of hair loss patterns in patients with androgenetic alopecia admitted to our outpatients clinic with trichoscopy analysis and to compare the results statistically. In our study, a total of 105 patients including 84 men (80%) and 21 (20%) women admitted to our outpatient clinic and diagnosed as 'androgenetic alopecia' were evaluated. In 84 patient (80%) anisotrichosis, in 20 patient (19%) yellow dot sign, in 27 patient (25.7%) white spot sign , in 72 patient (68.6%) peripilar sign, in 15 patient (14.3%) brown dot sign, in 47 patient (44.8%) honeycoomb pigment pattern sign, in 51 patient (48.6%) empty follicle sign and in 79 patient (75.2%) single hair follicle sign has detected. When we compare the trichoscopy results of androgenetic alopecia it was detected that most common findings are anisotrichosis, peripilar sign and single hair follicle sign. When comparing the distribution of findings according to disease stage we saw that white dots and honeycoombs pigment pattern are in line with the degree of disease. Our study is significant because it is a comprehensive study that the trichoscopy results in patients with androgenetic alopecia observed in many patients suffering from hair loss, determined with stage, age and clinical features.