Alt ekstremite venöz yetmezlik şikâyeti bulunan kadın hastalarda menstrüel siklus fazlarının doppler ultrasonografi bulgularıyla olan ilişkisi
Relationship between doppler ultrasonography findings and menstruel cycle phases in women with lower extremity venous insufficiency symptoms
- Tez No: 360320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYTAÇ GÜLCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Kadınlarda Doppler USG bulgularının menstrüel siklusun farklı zamanlarında benzer olup olmadığını araştırmak, farklı dönemlerde reflü süreleri karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Menstrüel siklusu düzenli, venöz yetmezlik şikâyeti ile başvuran CEAP sınıflamasına göre C0, C1, C2 grubunda 30 kadın hasta prospektif olarak bir siklus içinde mens, geç foliküler ve midluteal dönemde Doppler USG'yle değerlendirilmiştir. DVT geçirmiş, OKS kullanan, gebe, emziren, siklusu düzensiz veya önceden varis nedeniyle opere olmuş hastalar araştırmaya alınmamıştır. Tüm incelemeler aynı kişi tarafından, aynı odada, aynı cihazla sabah saatlerinde gerçekleştirilmiştir. Yatarak valsalva manevrasıyla AFV, FV, SFB, PV, SPB düzeylerinde, ayakta kompresyon manevrasyla perforan venlerde reflü süre ve maksimum hızları kaydedilmiş, sınır değerlerine göre reflü tanısı konmuştur. Ayakta VSM ve VSP çapları kaydedilmiştir. Dönemler arası farklar perforan venlerde McNemar Bowker, diğer venlerde Friedman testi ile karşılaştırılmış, var-yok sınıflamasına göre Cochrane Q testi kullanılmıştır. BULGULAR: Hasta grubu yaş, boy, VKI açısından homojendi. 18 hastada geçirilmiş gebelik, 12'sinde hiç gebelik yoktu. Bir hastada PKS bulunuyordu. Derin, yüzeyel ve perforan venlerde bazı hastalarda siklusun bazı dönemlerinde izlenen kaçak akımlar bazı dönemlerde izlenmemiştir. Bu farklılıklar belli bir siklus dönemine özgü saptanmamıştır. Farklı dönemlerde VSM ve sol VSP çaplarında anlamlı farklılık izlenmemiştir. Sağ VSP ise anlamlı olarak menste daha geniştir. SONUÇ: Doppler USG'de siklusun farklı fazlarında farklı (negatif veya pozitif) reflü değerleri elde edilebilir. Ancak bu farklar siklusun belli bir dönemine özgü olmayıp siklik hormonal değişikliklerden bağımsızdır. Şikayetlerin arttığı dönemde tetkikin farklı reflü provokasyon yöntemleriyle tekrarlanması faydalı olabilir. Bu durumun sebebi teknik nedenler, Doppler sonografinin kişiye bağımlı olması veya henüz bilmediğimiz bir sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate Doppler ultrasound findings in women at different times of the menstrual cycle whether similar or not in different periods and to compare reflux time. MATERIALS AND METHODS: 30 women who have regular menstrual cycle and venous insufficiency (CEAP C0, C1, C2), were prospectively,evaluated with Doppler US throughout in different times in a regular cycle of menstruation. These are mens, late follicular and midluteal periods. Previous history of DVT, using OCP, being pregnant, breastfeeding, having irregular cycles and history of previous operation forr varicose veins were exclusion criteria. All exams performed by the same person in the same room with the same device in morrning. Reflux is provocated by Valsalva maneuver on supine position in the following segments of common femoral vein, femoral vein, saphenofemoral junction, popliteal vein and saphenopopliteal junction. Perforating vein reflux is provocated by distal manuel compression on erect position. Reflux time and maximum reflux velocity results were recorded and pathologic reflux diagnosis was made according to cutt-off values in the literature. Great saphenous and small saphenous vein diameters are recorded on feet with minimum compression. tur. Ayakta VSM ve VSP çapları kaydedilmiştir. Differences between different periods evaluated with McNemar Bowker test in perforating veins and Friedman test in other veins. Results were aslso classified as“reflux +”and“reflux –”and the groups were compared with Cochrane Q test. RESULTS: The patient group was homogeneous in terms of age, height and BMI History of previos pregnancies was detected in 18 patients and 12 patients had no pregnancy history. In one patient there was PCS. Reflux in deep, superficial and perforating veins observed in some patients during some periods of the menstrual cycle, although these differences did not appear specific to a certain cycle period. GSV and left SSV diameters did not show difference in different periods but left SSP diameter showed significant difference. During mens, right SSP are significantly larger. CONCLUSION: During different phases of menstruel cycle, different (negative or positive) reflux values can be obtained by Doppler ultrasonography. However, these differences are not specific for a certain cycle period and are independent of cyclic hormonal changes. When complaints occur, repeating the Doppler exam using different methods may be useful to find reflux. The possible reasons for these changes might be technical and operator dependent factors or a reason that we do not know yet.