Diyabetik ayak enfeksiyonlu hastalarda mikrobiyolojik etkenlerin hasta sonlanım üzerine etkisinin değerlendirilmesi'
The assessment of the effects of microbiological isolates on the outcomes of patients with diabetic foot infections
- Tez No: 452482
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Diyabetik ayak enfeksiyonları, travmasız alt ekstremite amputasyonlarının en sık nedeni olan, morbidite ve mortaliteye yol açan bir sorundur. Çalışmamızda GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Diyabetik Ayak kuruluna başvuran hastalar incelenmiş olup hastaların demografik verileri, hastalardan izole edilen mikroorganizmaların dağılımı ve bu etkenlerin hasta sonlanımına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Diyabetik Ayak Kurulu (DAK)'na 01 Ocak 2012- 31 Aralık 2014 tarihleri arasında başvuran hastalar retrospektif incelenmiştir. İzolatların çoklu ilaca dirençli mikroorganizma (ÇİDMO) tanımı ECDC ve CDC'nin ortak olarak tanımladığı uluslarası standardize terminoloji kriterlerine göre yapılmıştır. Hastalardaki ''olumsuz sonlanım'' tanımı, amputasyon, tekrarlayan yaralar, tekrarlayan cerrahi işlemler ve eksitus sonuçlarını içeren durumları belirtmek için kullanılmıştır. Belirtilen süre içinde toplam 198 hastanın 224 kez başvurduğu görüldü. Hastaların %68,7'si erkek, % 31,3'i kadındı. Yaş ortalamaları 65,31±12,17 yıl idi. Wagner sınıflamasına göre evre 2'de 54 (%24.1), evre 3'de 109 (%48,6), evre 4'de 49 (%21,8) ve evre 5'de 3 (%1,3) başvuru yeralmakta idi. Toplam 224 başvurunun 71 'ine (%31,7) amputasyon işlemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot infections are common causes of non traumatic lower extremity amputations in patients with diabetes and the one of the major sources of morbidity and mortality in these patient group. In our study we examined demographic datas and distributions of microorganisms isolated from the cultures of patients who admitted to the council of diabetic foot in GATA Haydarpasa Training Hospital. We examined the impacts of these factors on patient outcomes. We enrolled the patients who were admitted to the council of diabetic foot in GATA Haydarpasa Training Hospital between 1 January 2012- 31 December 2014, retrospectively. A total of 198 patients (224 admission times) admitted to council within this period. Among these patients 68.7% were male and 31.3% were female. The mean age was 65,31±12,17 years. The distribution of admissions according to Wagner-Meggitt classification system; 54 (24.1%) cases were in stage 2, 109 (48.6%) cases in stage 3, 49 (21.8%) cases in stage 4 and 3 (1.3%) cases in stage 5, respectively. A total of 71 (31,7%) patients of 224 underwent amputation procedures.