Preterm doğum eyleminde servikal uzunluk, fetal baş angajmanı ve koryon - serviks arasındaki mesafenin incelenmesi: Preterm doğum eyleminde koryonik doku - uterus ayrılmasının etiyopatogenezdeki rolü
The effects of cervical lenght, fetal head engagement and the distance of chorionic-cervical tissue separation in preterm labor: Ethiopathogenesis in chorionic tissue - uterus in preterm labor
  1. Tez No: 452486
  2. Yazar: HİLMİ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, preterm eylemi olan hastalarda servikal uzunluk, servikal doku- koryon ayrılması ve fetal baş angajmanın etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza preterm eylem nedeniyle yatırılarak takip edilen hastalar dahil edildi. Bu hastaların rutin olarak yapılan ultrasonografi muayenelerinde fetal başın angajmanı ve servikal uzunluğun ölçülmesine ek olarak ultrasonografik olarak servikal internal os ile amnion zarı arası mesafe ölçüldü. Bu hastalardan preterm doğum yapanlar çalışma grubunu oluşturdu. Kontrol grubunu ise bu hastalardan miadında doğum yapanlar oluşturdu. Araştırmamızda çoğul gebeler, amnion zarı rüptüre olmuş gebeler, preeklampsi ve benzeri sebeplerle doğum indüksiyonu başlanmış gebeler çalışma dışı tutuldu. Her iki grubun servikal uzunluk, fetal baş angajmanı ve servikal internal os–amnion zarı arası mesafesi karşılaştırılarak alınan sonuçlar sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we aimed to demonstrate, in patients with preterm labor, the effects of fetal head engagement,.cervical length and cervical tissue-chorionic separation. In our study, patients hospitalized due to preterm labor were included. By prospective study, at the routine ultrasonografic examination also fetal head engagement, cervical lenght and distance between internal cervical os and amniotic membrane which are the key elements of our study, were covered individually and a study group was formed with the ones having preterm birth. For the control group patients having delivery after 37 gestational ages, were selected with prospective examination. In our research multiple pregnancies, preterm premature ruptures of membranes pregnancies, preeclampsia and other reasons which have preterm induction indications were excluded. Both groups, cervical length, fetal head engagement and internal cervical os - amniotic membrane distance were evaluated, the number of results obtained by comparing the data as a percentage, mean, standard deviation , median, minimum and maximum values. The results are significant when p < 0.05 level. A total of 56 women in the study, 21 preterm delivery (study group), and 35 full-term birth (the control group) did. Preterm birth variables the fetal head engagement, ultrasound measurement of cervical length and distance between internal cervical os and the amniotic membrane were examined. Head engagement is assessed in preterm group at 71,4 % fetal head mobile while at 28,6 % fetal head engaged, in term group at 65,7 % fetal head mobile while at 34,3 % fetal head engaged; cervical length for preterm group is 26.6 mm ± 8.8 mm, the mean cervical length of the term group is 35 mm ± 10 mm; internal os of the cervical canal and the average distance between the amniotic membrane was 2.3 ± 2.3 mm in the preterm group was measured as 1.3 ± 1.2 mm at term group.