Hafif/orta şiddette akne tedavisinde topikal nadifloksasin ve topikal klindamisinin topikal retinoidle kombinasyonlarının etkinlik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy and reliability of topical nadifloxacine and topical relinoid combination of topical clindamisin in light / medium vital acne treatment
  1. Tez No: 452490
  2. Yazar: AKABERK BÖRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı topikal klindamisinin ve topikal nadifloksasinin topikal retinoid ile kombinasyonlarının etkinlik ve güvenilirliklerini karşılaştırmaktır. Hafif ve orta şiddette akne vulgaris hastalığı olan, 25 kadın (% 47,17) ve 28 erkek (%52,83) toplam 53 hastanın kayıtları çalışmaya dahil edildi. Klindamisin ve retinoid kombinasyonu kullanan hasta grubunda ortanca (en az ile en çok) inflamatuvar, non inflamatuvar ve toplam lezyon sayıları, başlangıç ila 12'nci hafta arasında, sırasıyla 13'ten (2-73) 2'ye(0-10), 14'ten (0-71) 1'e (0-12), 29'dan (2-144) 3'e (0-21) düşmüştü. Nadifloksasin ve retinoid kombinasyonu kullanan hasta grubunda ortanca (en az ile en çok) inflamatuvar, non inflamatuvar ve toplam lezyon sayıları, başlangıç ila 12'nci hafta arasında, sırasıyla 8'den (2-79) 2'ye (0-9), 9'dan (0-57) 1'e (0-4), 21'den (6-96) 3'e (0-11) düşmüştü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy and safety of topical clindamycin and topical nadifloxacin combined with topical retinoid. Medical records of 53 patients [25 (47.17%) women and 28 men (52.83%)] with mild to moderate acne vulgaris, eligible for this study were included. In clindamycin and retinoid combination group, between 0-12 weeks, there was a decrease in the median (min-max) number of inflammatory, non-inflammatory and total number of lesions from 13 (2-73) to 2 (0-10) from 14 (0-71) to 1 (0-12), from 29 (2-144) to 3 (0-21) respectively. In nadifloxacin and retinoid combination group, between 0-12 weeks, there was a decrease in the median (min-max) number of inflammatory, non-inflammatory and total number of lesions from 8 (2-79) to 2 (0-9), from 9 (0-57) to 1 (0-4), from 21 (6-96) to 3 (0-11) respectively.