Non iskemik kardiyomiyopati olgularında manyetik rezonans görüntüleme bulgularının analizi ve diğer laboratuvar yöntemler ile karşılaştırılması
Evaluation of MRI findings and comparison with other laboratory results in non ischemic cardiomyopathy cases
- Tez No: 452501
- Danışmanlar: PROF. UĞUR BOZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan ve non iskemik kardiyomiyopati (NIKMP) tanısı konulan olguların MRG bulgularının analiz edilmesi ve MRG bulgularının diğer laboratuvar yöntemleri ile saptanan bulgular ile karşılaştırılmasıdır. Kliniğimizde kardiyak MRG incelemesi yapılan ve non iskemik kardiyomiyopati tanısı konulan 306 hasta (287 erkek, 19 kadın; ortalama yaş 30,4±12,5 ) retrospektif olarak değerlendirildi. Kardiyak MR tetkikinde sine TrueFİSP (“Fast imaging with steady state free precession”) sekansı kullanılarak morfolojik ve fonksiyonel incelemeler yapıldı. 2D phase sensitive inversion recovery (PSIR) Turbo FLASH sekansı kullanılarak yapılan geç kontrast MR görüntülemedeki geç kontrastlanma alanlarının dağılımı ve tutulum paternleri değerlendirildi. Geç kontrastlanma paternleri; midmyokardiyal lineer, subepikardiyal, yama tarzında ve global subendokardiyal olarak, lokalizasyonları ise 17 segmentli myokardiyal segmentasyon modeli kullanarak kaydedildi. Olgulara ait ulaşılabilen EKG, ekokardiyografi ve miyokard perfüzyon sintigrafisi sonuçları incelenerek MRG bulguları ile uyumlulukları açısından değerlendirme yapıldı. Olguların non iskemik kardiyomiyopati alt tiplerine göre dağılımı; idiopatik non iskemik miyokardiyal hasar tespit edilen olgular (n:226 %73,9), hipertrofik kardiyomiyopati (n:37 %12,1), dilate kardiyomiyopati (n:27 %8,8), kardiyak amiloidoz (n:6 %2), non kompaksiyon kardiyomiyopati (n:5 %1,6) ve aritmojenik sağ ventrikül displazisi (ARVD) (n:5 %1,6) şeklindeydi. Miyokardiyal geç kontrastlanma; idiopatik non iskemik miyokardiyal hasar tespit edilen olguların hepsinde (%100), dilate KMP olgularının 26'sında (%96,3), hipertrofik KMP olgularının 36'sında (%97,3), non kompaksiyon KMP, ARVD ve kardiyak amiloidoz olgularının ise hepsinde (%100) tespit edildi. En sık tespit edilen miyokardiyal geç kontrastlanma paterni ve lokalizasyonu; idiopatik non iskemik miyokardiyal hasar tespit edilen olgularda midmiyokardiyal lineer (%74,1) ve segment 5(%75,5), dilate KMP olgularında midmyokardiyal lineer (%72) ve segment 3 (%70), hipertrofik KMP olgularında yamasal (%75,9) ve segment 2 (%64,9) , non iii kompaksiyon KMP olgularında midmiyokardiyal lineer (%73,7) ve segmentler 2-3-4-5 ve 6 (%60), ARVD olgularında subepikardiyal (%46,6) ve segmentler 5-9 ve 11 (%40), kardiyak amiloidoz olgularında global subendokardiyal (%100) olarak tespit edildi. EKG tetkiklerine ulaşılabilen olgular (n:162) incelendiğinde en sık bulgu normal sinüs ritmi olarak tespit edildi (%61.1). Ekokardiyografi ölçülen EF değerleri ile KMR tetkiki ile ölçülen ejeksiyon fraksiyonu (EF) değerleri arasında dilate KMP olgularında çok iyi (r:0.83,1 p˂0.01), idiopatik non iskemik miyokardiyal hasar tespit edilen olgularda ise orta derecede (r:0 531, p˂0.01) korelasyon saptandı. Miyokard perfüzyon sintigrafisi yapılan olguların (n:79) tetkiklerinin; %69.2'unda normal bulgular, %18.9'unda iskemik KMP bulguları ve %11.3'unda non iskemik KMP bulguları saptandı. Kardiyak MRG, non iskemik kardiyomiyopatilerin tanısının konulmasında ve detaylı bir şekilde değerlendirilmesinde etkin bir görüntüleme yöntemi olup diğer görüntüleme yöntemlerine üstünlük göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate cardiac MRI findings of nonischemic cardiomyopathy (NICMP) and to compare these findings with other laboratory methods. 306 patients (287 male, 19 female, mean age 30.4 +- 12.5), who were applied for cardiac MRI and diagnosed nonischemic cardiomyopathy, were retrospectively evaluated. Morphological and functional evaluations were done by using sine TrueFISP (Fast imaging with steady-state free precession) sequence. Delayed hyperenhancement paterns and distributions were assessed by using 2D Phase sensitive inversion recovery (PSIR) Turbo FLASH sequence. Delayed hyperenhancement patterns were designated as mid-myocardial linear, subepicardial, patchy-form and global subendocardial. Delayed hyperenhancement localizations were stated on 17-segmented myocardial segmentation model. The correlation between MRİ findings and available ECG, echocardiography and miyocardial perfusion scintigraphy of the cases was assed. Distribution of cases according to types of nonischemic cardiomyopathy (CMP) was idiopathic nonischemic myocardial damage (n:226, 73.9%), hypertrophic CMP (n:37, 12.1%), dilated CMP (n:27, 8.8%), cardiac amyloidosis (n:6, 2%), noncompaction CMP (n:5, 1.6%) and arrytmogenic right ventricular dysplasia (ARVD) (n:5, 1.6%). LGE was detected in all cases with idiopathic nonischemic myocardial damage (%100), noncompaction CMP (%100), ARVD (%100) and cardiac amyloidosis (%100), in 26 cases (96,3%) with dilated CMP, in 36 cases (97.3%) with hypertrophic CMP. The most frequent LGE pattern and localization was mid-myocardial linear and segment 5 (75.5%) in cases of idiopathic nonischemic myocardial damage (74.1%); mid-myocardial linear (72%) and segment 3 (70%) in cases of dilated CMP; patchyform (75.9%) and segment 2 (64.9%) in cases of hypertrophic CMP; midmyocardial linear (73.7%) and segments 2,3,4 and 5 (60%) in cases of noncompaction v CMP; subepicardial (46.6%) and segments 5,9 and 11 (40%) in cases of ARVC; global subendocardial (100%) in cases of cardiac amyloidosis. The most frequent finding of the available ECG results (n:162) was sinus rhythm (61.1%).