Ankilozan spondilitli hastalarda tanı süreci ve tanı sürecindeki gecikmeyle ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting the diagnosis process and the delay in diagnosis for ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 452502
  2. Yazar: ERKAN BERKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, ankilozan spondilitli hastaların başlangıç semptomları, semptomların başlamasından tanı konulana kadar geçen sürenin saptanması, geç tanı konulmasını ile ilişkili sosyodemogrofik özelliklerin ortaya konmasıdır.Nisan 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında GATF Romatoloji Bilim Dalı'nda klinikte yatan ve poliklinikte ayaktan hizmet alan AS'li, 269 gönüllü katılımcı çalışmaya katılmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan 25 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, AS ile ilgili ilk başlangıç semptomlarını ve bu semptomlarla daha önce hangi sağlık kuruluşlarına müracaat edip etmediği, ailede etkilenen başka bireylerin olup olmadığı ve tanı konulana kadar geçen süre incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define the presenting symptoms, to detect the interval between the beginning of the symptoms and final diagnosis, and to investigate the correlation between the delay in diagnosis and several socio-demographic factors. Two hundred and sixty nine volunteer of ankylosing spondylitis patients referred as out patient or in patient to Department of Rheumatology were evaluated. A questionnaire form consisted from 25 question was applied to participants by face time method. Answers about; initial symptoms, history of seek medical advices, elapsed time till the final diagnosis, family history for any other relative suffering from same illness, and socio-demographic characteristics of the patiens were sought by this survey.