Bursa ilinde dondurulmuş gıda sanayinin ekonomik yapı ve sorunları
- Tez No: 45253
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZ BURSA İLİNDE DUNDURULMUŞ GIDA SANAYİNİN EKONOMİK YAPI VE SORUNLARI Türkiye'de dondurulmuş meyve sebze üretimi son yıllarda çok büyük gelişmeler göstermiş olup. 1993 yıkıda 51558 ton düzeyine ulaşmıştır. Bursa ilinin bu üretimdeki payı %54.4 gibi yüksek bir orandadır. Türkiye'deki mevcut dondurulmuş gıda fabrikalarının %42'si Bursa ilinde bulunmaktadır. Üde toplam 7 adet dondurulmuş gıda işletmesinde 9930Q ton üretim kapasitesi mevcut olup ortalama kapasite kullanım oram %43.95 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki işletmelerin dondurulmuş meyve sebze maliyet yapılarında hammadde en büyük payı almıştır. Dondurulmuş meyve maliyetinde hammaddenin payı %57.25, dondurulmuş sebze maliyetinde ise %45.34 olarak bulunmuştur. Araştırma yöresindeki işletmeler için üretim (işgücü) verimlilik oram 15666 kg/kişi olarak saptanmıştır. Öte yandan, fînansal analiz oranlarından cari oranın ortanca değeri 1.79 olarak hesaplanırken kaldıraç oram %34.91 dir. İncelenen işletmelerde özsermaye kazanç oranı %12.27 olarak belirlenirken işletme sermayesi kazanç oram %3.34 olarak saptanmıştır. Dondurulmuş gıda sanayinde üretim daha çok ihracata sunulmaktadır. Bu sanayide dış pazarlarda çok iyi talep bulunmaktadır. Konu ile ilgili pazar araştırmalarının yapılıp bu olanakların geliştirilmesine çalışılmalıdır. Bu aşamada iç tüketimin de artırılması için etkili çalışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ECONOMIC STRUCTURE AND PROBLEMS OF FROZEN FOOD industry: IN BURS A PROVINCE In recent years, frozen fruit and vegetables industry has been developed rapidly and in 1993, the production level of Turkey was reached to 51558 tons. In this production, Bursa has a big share as %54.4 percent. %42 percent of the existent frozen food factories in Turkey have been located in Bursa. In the province, 7 frozen food plants were investigated and it was found that they had 93300 tons of production capacity and the using average capacity ratio was 43.95 percent. The raw material expenses in frozen fruit and vegetables processing have the biggest share having the 57.25 and 45.34 percents respectively in the cost structure of the frozen food at firms studied. It has determined that the labour productivity ratio was 15666 kg/person. On the other hand, the average value of the current ratio was calculated as 1.79 while the financial leverage ratio was 34.91 percent. At the studied firms the return on net equity capital ratio was determined as 12.27 percent while the return on capital employed was 3.34 percent. In the frozen food industry, the production was mostly offered to export. There are very good demands at the foreign markets in this industry. The market researches concerning these subjects have to be done by making good use of these opportunities. This situation, must be more effectively to increase for domestic consumption.