Pediatri asistanlarının ve pediatri uzmanlarının çocuk palyatif bakım ve yaşam sonu bakım konusundaki bakış açıları ve bilgi düzeyleri
Knowledge and attitudes of pediatric residents and pediatricians toward pediatric palliative and end‐of‐life care
  1. Tez No: 951510
  2. Yazar: BERKAY UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİME AYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çocuk Palyatif Bakım (ÇPB) ülkemizde yeni gelişen bir alan olmakla birlikte her geçen gün ÇBP ihtiyacı olan hasta sayısı da hızla artmaktadır. Bu hasta grubundaki hasta ve hasta yakınlarına gereken destek ve tedavinin verilebilmesi için hekimlerin özellikle de pediatristlerin bu konuda yeterli donanıma sahip olması gerekir. Bu araştırmanın amacı, özellikle bünyesinde bir çocuk palyatif merkezi de bulunduran üçüncü basamak iki eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan pediatri asistanları ve uzmanlarının ÇPB ve palyatif bakımın önemli bir parçası olan yaşam sonu bakım konularındaki bilgi düzeylerini, yaklaşımlarını değerlendirmektir. Böylece ÇPB'nin gelişmesinde ve uygulanmasındaki hekim yönündeki eksiklikleri belirleyip sonraki aşamalarda bu eksikliklerin giderilmesidir. Yöntem: Araştırma, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir anket çalışması olup, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Etlik Şehir Hastanesinde görev yapan toplam 300 pediatri asistanı ve uzmanını içermiştir. Katılımcılara, demografik veriler ile palyatif bakım, yaşam sonu bakım ve yaşam sonu bakımın bir parçası olan DNR (resüsitasyon uygulamayınız) uygulamalarına ilişkin bilgi ve tutumlarını ölçmeye yönelik 33 sorudan oluşan yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pediatric palliative care (PPC) is an emerging field in Turkey, with a rapidly increasing number of patients requiring such services. In order to provide appropriate support and treatment for this patient population and their families, physicians(especially pediatricians) must be adequately equipped in this field. This study aims to evaluate the knowledge levels and attitudes of pediatric residents and pediatricians working in two tertiary education and research hospital, which also hosts a pediatric palliative care unit, regarding PPC and end-of-life care, a critical component of palliative care. The ultimate goal is to identify gaps in physician preparedness and contribute to the development and implementation of effective PPC practices. Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted via a structured questionnaire administered to 300 pediatric residents and pediatricians working at Ankara Bilkent City Hospital and Etlik City Hospital. The questionnaire consisted of 33 items assessing demographic data, knowledge, and attitudes related to palliative care, end-of-life care, and Do Not Resuscitate (DNR) decisions.