Döküntü şikayeti ile başvuran çocuklarda akıllı telefonların tanı koymadaki önemi
The importance of smart phones in diagnosis in children applied with the complaint of RASH
  1. Tez No: 730871
  2. Yazar: MİNE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE METİN AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgisayar teknolojisi, günlük hayatımızda yaygın kullanım alanı bulmuş ve tıp pratiğinde ve birçok tıp alanında ayrılmaz bir araç haline gelmiştir. Teknolojinin kullanımından kaynaklanan gelişmeler hızlıdır ve yeni uygulamaları beraberinde getirmektedir. Son 20 yılda akıllı telefonların ve akıllı telefon uygulamalarının kullanımı eskisine göre yaygın hale gelmiştir. Akıllı telefonların tıp alanında kullanımı ile ilgili yapılan birçok çalışma mevcuttur. Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi çocuk polikliniklerine aralık 2020 ile ocak 2022 tarihleri arasında başvuran ve döküntülü hastalığı bulunan vakalar, klinik ve laboratuvar bulguları açısından prospektif olarak incelendi. Döküntülü hastalığı olan olguların tanılarının konulmasında akıllı telefon kullanımının önemini göstermeyi amaçladık. Çalışmaya 196 vaka dahil edildi. Döküntü ile başvuran hastadan ekzanteme ait en az iki görüntü, varsa enantemin görüntüsü, ayrıntılı anamnez ve fizik muayene ile hasta kayıt formu standardize şekilde doldurularak muayene eden asistan tarafından konulan ön tanı ile birlikte WhatsApp aracılığıyla çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanına (ÇEHU) danışıldı. Takip eden ilk iki iş gününde ÇEHU'nun kendi muayenesi ile tanı doğrulandı. Danışan doktorun asistanlık senesi ve çocuk enfeksiyon hastalıkları poliklinik eğitimi alıp almadığı ayrıca not edildi. Yüz doksan altı vakanın 112'si (%57,1) erkek, 84'ü (%42,9) kızdı (erkek/kız oranı:1,33). Döküntülü hastalık şikayeti ile başvuru yaş ortalaması 67,1±58,1 aydı. Vakaların 41 (%20,9) tanesinin döküntüleri ilkbahar mevsiminde, 69 (%35,2) tanesinin döküntüleri yaz mevsiminde, 40 (%20,4) tanesinin döküntüleri sonbahar mevsiminde, 46 (%23,5) tanesinin döküntüleri kış mevsiminde idi. Hastalıkların kesin tanılarının dağılımlarını incelendiğinde 76 (%38,8) tanesi enfeksiyoz olmayan nedenler (dermatit, böcek ısırığı, ürtiker, ilaç allerjisi, egzama, diğer allerjik döküntüler, akne, vaskülit, psöriazis, pellagra, neonatal püstüler melanoz, pitriazis rosea, henoch schönlein purpurası (HSP), pleva), 55 (%28,1) tanesi herpesvirüs enfeksiyonları (zona, su çiçeği, 6. hastalık, herpes simpleks virus enfeksiyonu), 10 (%5,1) tanesi yüzeyel deri enfeksiyonları ve selülit (impetigo, kızıl, erizipel), 9 (%4,6) tanesi parazitoz ve mantar enfeksiyonları (uyuz, mantar enfeksiyonları, leishmaniasis), 2 (%1) tanesi subkutanöz deri enfeksiyonları (eritema multiforme) ve 44 (%22,4) tanesi diğer enfeksiyonlar (non spesifik viral erüpsiyon, el ayak ağız, Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C), Epstein-Barr virüsü (EBV) enfeksiyonu, orf) grubunda idi. ÇEHU'nun telefonda koyduğu tanının asistanların hastayı değerlendirdikten sonraki ön tanılara göre karşılaştırıldığında yüksek oranda (p=0,028) uyumlu olarak sonuçlandı. Bu kıyaslamayı asistanların kıdemlerine göre sınıflandırarak ayrı ayrı yaptığımızda belirgin farklılık yoktu (p>0,05). Bunun yanında asistanların enfeksiyon polikliniğinde çalışma durumlarına göre sınıflandırarak karşılaştırma yapıldığında ÇEHU'nun koyduğu tanının doğruluk oranı çalışmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,003). Çocuk enfeksiyon hastalıkları poliklinikte çalışanların ön tanılarını ÇEHU'nun telefonda fotoğraflarla koyduğu tanı ile karşılaştırıldığında ise doğruluk oranlarının aynı olduğu görüldü. ÇEHU'nun telefonda koyduğu doğru tanı dağılımlarına ayrı ayrı baktığımızda zona, el ayak ağız, herpes, impetigo, kızıl, MIS-C, mantar enfeksiyonu, eritema multiforme, EBV enfeksiyonu, pitriyazis likenoides et varioliformis akuta (PLEVA), psöriazis, pellegra, leishmaniasis, erizipel, neonatal püstüler elanoz, orf ve HSP hastalıklarına %100 doğrulukla tanı konulurken, en az doğru tanı oranı pitriazis roseadaydı (%0). Asistanların doğru tanı dağılımlarına hastalıklara göre ayrı ayrı bakıldığında ürtiker, su çiçeği, herpes, uyuz, MIS-C, mantar enfeksiyonu, eritema multiforme, psöriazis, pellegra, leishmaniasis, erizipel ve pitriazis rosea %100 doğrulukla tanı konulurken, en az doğru tanı oranı EBV enfeksiyonu (%0), pleva (%0), neonatal püstüler melanoz (%0), orf (%0) ve HSP (%0) hastalıklarındaydı. Sonuç olarak döküntülü hastalıklara tanı koyarken akıllı telefon aracılığıyla WhatsApp uygulaması kullanımı hasta bekleme süresinin azalmasını, tedavinin daha hızlı başlatılmasını ve alanında uzman doktora daha hızlı erişimi sağlamaktadır. Ayrıca ilgili asistan doktor için de iyi bir öğrenme olanağı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Computer technology has found widespread usage in our daily life. This technology has become an integral tool in medical practice as well as in many medical fields. Developments arising from the use of technology are rapid and bring new applications to the field. In the last 20 years, the use of smartphones and mobile applications has become more common than before. There are many studies on the use of smartphones in medicine. In the study, children having a disease with rash applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty pediatric outpatient clinics between December 2020 and January 2022 were prospectively analyzed in terms of clinical and laboratory findings. We aimed to show the importance of using smartphones in the diagnosis of patients with rash. 196 cases were included in the study. At least two images of the exanthema, the image of the enanthema, if any, detailed anamnesis and physical examination, and the patient registration form were filled in a standardized way from the patient who applied with a rash, and the pediatric infectious diseases specialist (PIDS) was consulted via WhatsApp, together with the preliminary diagnosis made by the examining assistant. The diagnosis was confirmed by the PIDS's own examination in the first two working days. The residency year of consulting doctor and his training on pediatric infectious diseases outpatient were also noted. Of 196 cases, 112 (57.1%) were male and 84 (42.9%) were female (male/female ratio: 1.33). The mean age at admission with the complaint of rash was 67.1±58.1 months. The rashes of 41 (20.9%) cases were in spring, 69 (35.2%) in summer, 40 (20.4%) in autumn and 46 (23.5%) in winter. When the distribution of the definitive diagnoses is examined, these are 76 (38.8%) non-infectious causes (dermatitis, insect bites, urticaria, drug allergy, eczema, other allergic rashes, acne, vasculitis, psoriasis, pellagra, neonatal pustular melanosis, pityriasis rosea, HSP, Pleva), 55 (28.1%) herpesvirus infections (shingles, chickenpox, 6th disease, herpes simplex virus infection), 10 (5.1%) superficial skin infections and cellulitis (impetigo, scarlet fever, erysipelas), 9 (4.6%) parasitosis and fungal infections (scabies, fungal infections, leishmaniasis), 2 (1%) subcutaneous skin infections (erythema multiforme), and 44 (22.4%) other infections group (non-specific viral eruption, hand, foot, mouth, MIS-C, EBV infection, orf). When the diagnosis made by the PIDS over the phone was compared with the preliminary diagnoses after the residents evaluated the patient, the result was highly concordant. When the comparison is made by classifying the residents according to their seniority, the results showed no significant difference. In addition, when the residents were classified and compared according to their working status in the infection polyclinic, the accuracy rate of the diagnosis made by PIDS was found to be significantly higher than those who did not work. When the preliminary diagnoses of the pediatric infection polyclinic were compared with the diagnosis made by the MEU with the phone photographs, the accuracy rates were found to be the same. When we look at the correct diagnosis distributions made by PIDS over the phone, shingles, hand, foot and mouth, herpes, impetigo, scarlet fever, MIS-C, fungal infection, erythema multiforme, EBV infection, Pleva, psoriasis, pellagra, leishmaniasis, erysipelas, neonatal pustular melanosis, orf and HSP diseases were diagnosed with 100% accuracy, the least accurate diagnosis rate was pityriasis rosea. When the correct diagnosis distribution of the residents is examined separately according to the diseases, urticaria, chickenpox, herpes, scabies, MIS-C, fungal infection, erythema multiforme, psoriasis, pellagra, leishmaniasis, erysipelas and pityriasis rosea are diagnosed with 100% accuracy, while the least accurate diagnosis rates are in EBV infection, Pleva, neonatal pustular melanosis, orf and HSP diseases. As a result, the usage of WhatsApp mobile app while diagnosing rash diseases provides a shorter wait time, faster initiation of treatment and faster access to a specialist