Testiküler germ hücreli tümörlerde 'programmed death ligand-1/2' ve 'programmed DEATH-1' reseptörü ekspresyonları
'programmed death ligand-1/2' and 'programmed DEATH-1' expression in testicular germ cell cancers
  1. Tez No: 452536
  2. Yazar: ASGAR GARAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER TİNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET (TÜRKÇE) Amaç Kemo-radyosensitif özelliği ile bilinen testis kanserlerinin büyük çoğunluğu bu tedaviler ile tedavi edilse de, %10-15 hastada standart tedaviye cevap vermeyen hastalık gelişmektedir. PD-1/PD-L1 etkileşiminin engellenmesi kanser tedavisinde yeni umutlar ortaya çıkarmıştır ve klinik tecrübede bu tedavilerin malign melanom ve böbrek kanseri hastalarında sağkalımda katkı sağladığı gösterilmiştir. Bu kanserlerde PD-L1 ve PD-1 ekspresyonlarının anti-PD1 veya anti-PD-L1 immunoterapisine yanıtı değerlendirmede prognostik açıdan önemli belirteçler oldukları ortaya konmuştur. Bu çalışmada testis kanseri dokularında tümör bağışıklığı mekanizmasının temelini oluşturan PD-1/PD-L1 ve PD-1/PD-L2 etkileşiminin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda testis kitlesi nedeniyle opere edilen ve testiküler germ hücreli tümör tanısı alan toplam 60 hastanın formalin-fikse parafine gömülü doku blokları incelendi. 24 hastada saf seminom ve 36 hastada non-seminomatöz germ hücreli tümör (GHT) ve mikst germ hücreli tümör saptandı. Dokular PD-1, PD-L1, PD-L2, CD8 ve CD4 değerlendirilmesi için immünhistokimyasal yöntemle antikor kullanarak incelendi. Elde edilen sonuçlar hastalara ait demografik özellikler ve kanserlerine ait tedavi ve takip bilgileri ile analiz edildi. Bulgular Seminom dokularında PD-L1 ile hiç boyanma saptanmazken, non-seminom ve mikst GHT grubunda 36 hastanın 7'sinde boyanma görüldü. PD-L2 hiçbir dokuda boyanmadı. PD-1, CD8 ve CD4 ait boyanmalar tüm dokularda farklı derecelerde görüldü. PD-L1 boyanmasının progresyon, sağkalım ve diğer klinik parametreler ile bağlantısı saptanmadı. Yapılan değerlendirmede non-seminomatöz GHT'lerde PD-1 ile boyanma göstermeyen hasta grubunda progresyon ve ölüm oranları yüksek ve sağkalım oranları ise anlamlı olarak düşük saptandı. Sonuç PD-L1, PD-L2, PD-1, CD8 ve CD4 ekspresyonunun değerlendirildiği serimizde önceki çalışmalardan farklı olarak belirgin PD-L1 ekspresyonu saptanmamakla beraber, tümör hücrelerinde PD-1 ekspresyonunun olmamasının kötü prognoz ve ölüm oranı, aynı zamanda düşük sağkalımla ilişklili olduğu saptandı. ANAHTAR SÖZCÜKLER Testis kanseri; PD-1; PD-L1; PD-L2; tümör bağışıklığı
Özet (Çeviri)
Aim Inhibition of the Programmed Death Receptor 1 (PD-1) and Programmed Death Receptor Ligand 1 (PD-L1) pathway is a promising treatment alterative and improves survival in a number of different cancers, including melanoma and kidney cancer. Recent data showed that evaluation of PD-1 and PD-L1 expression in various tumors could be used for the prognostic value of anti-PD-1 or anti-PD-L1 treatments. Expression of PD-1, PD-L1 and PD-L2 in testicular germ cell tumor (TGCT) specimens and their potential as immunotherapeutic target were analyzed. Material and Methods Immunohistochemistry was performed in 60 formalin-fixed paraffin-embedded specimens using monoclonal antibodies. The tissue microarray consisted of 24 pure seminomas and 36 mixed germ cell tumors. Results Programmed Death Receptor Ligand-1 expression was found only in 19.4% of mixed germ cell tumors. None of seminoma specimens exhibited PD-L1 expression. None of seminoma and mixed germ cell tumor specimens exhibited PD-L2 expression. In mixed germ cell tumors, PD-1 negativity or poor expression of PD-1 in both stromal and intra-tumoral lymphocytes were associated with decreased overall survival (figure) and higher progression and mortality rates. Conclusion We conclude that a low PD-1 level is a possible prognostic indicator for a poor outcome in patients with testicular mixed germ cell tumor diagnosis. KEYWORDS Testicular cancer; PD-1; PD-L1; tumour immunity.