Primer immün yetmezlikli çocuklarda latent tüberküloz infeksiyonu tanısında tüberkülin deri testi ile interferon gamma release assay metodlarının karşılaştırılması
Comparison of tuberculin skin test and interferon gamma release assay methods for diagnosis of latent tuberculosis infection in patients with primary immunodeficiency disease
  1. Tez No: 452545
  2. Yazar: ÖZLEM MURZOĞLU KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZHAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Latent tüberküloz infeksiyonu (LTBI) tanısında kullanılan tüberkülin deri testi (TST) ve interferon-γ salınım testleri (IGRA) metotlarının primer immün yetmezlikli çocuklarda kullanımı konusunda ilave bilgilere ihtiyaç vardır. Bu amaçla yürüttüğümüz müdahaleli, prospektif, tanımlayıcı klinik çalışmada; primer immün yetmezlik tanılı toplam 80 olgu ve olguların kardeşlerinden seçilen 20 kişilik bir sağlıklı kontrol grubunda; tüberkülin deri testi (TST), QuantiFERON-TB-Gold (QFT-GIT), T-SPOT.TB, in vitro PPD ve in vitro BCG EliSPOT testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak primer immun yetmezlikli çocuklarda mitojen cevabı yeterli görünmüş ve IGRA testlerinin bu popülasyonlarda iyi performans sergilediği kanaatine varılmıştır. LTBI tanısında kullanılan tanısal testler arasında konkordans gösterilememiştir. Sonuçlarımız TST pozitifliği için immün yetmezliklilerde kullanılması önerilen 5 mm sınır değerin güvenilirliğinin sorgulanması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Additional information is needed for the use of interferon-γ release assays (IGRA) for diagnosis of latent tuberculosis infection (LTBI) in children with primary immunodeficiency disease. We have conducted a prospective, interventional, descriptive clinical study which we have included 80 patients diagnosed with primary immunodeficiency disease, and 20 healthy children from sisters or brothers of these patients. Tuberculin skin test (TST), QuantiFERON-TB-Gold (QFT-GIT), T-SPOT.TB, in vitro PPD and in vitro BCG EliSPOT tests have been applied to these subjects. In conclusion, mitogen response has been evaluated as sufficient and IGRA tests have been considered as good performing. We have not been able demonstrate any concordance between these tests for LTBI diagnosis. Our results have revealed that accuracy of the 5 mm thresold of TST in immunodeficiencies should be reevaluated.