Gebelerde trimestırlar arası koroid kalınlığı değişikliklerinin edı-OKT ile incelenmesi
Analizing the edi-OCT detected alterations in choroidal thickness during each trimester in pregnant subjects
- Tez No: 452546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN ERASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Gebeliğin koroid kalınlığı üzerine olan etkilerini optik koherens tomografi ile değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mart 2015 ile Haziran 2015 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde rutin antenatal takipleri yapılan birinci trimestırdan 37, ikinci trimestırdan 44, üçüncü trimestırdan 47 sağlıklı gebe ile postapartum 4-6. haftalar arasında olan 47 lohusa kadın ve göz hastalıkları polikliniğine başvuran sağlıklı kadınlardan oluşan 37 olgu ile birlikte 213 birey dahil edildi. Katılımcıların tümü 20-35 yaş arasındaydı. Gebelikle ilgili komplikasyonu bulunan hastalar ve çoğul gebeliği olanlar ile görme keskinliğini düşürecek oküler patolojisi bulunanlar (katarakt, glokom, üveit, diyabetik retinopati, retinal arter tıkanıklığı, optik atrofi, koridal neovasküler membran), koroid kalınlığı sonuçlarını etkileyebileceğinden 3 dioptri ve üzerinde myopisi bulunan hastalar, sistemik hastalığı olanlar, sistemik ve/veya oküler ilaç kullananlar, sigara ve/veya alkol kullananlar çalışmaya alınmadı. Tüm katılımcıların görme keskinliği, ön segment ve fundus muayeneleri yapıldı. Sistolik ve diyastolik tansiyonları ile göz içi basınçları ölçüldü. Optik biometri kullanılarak santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, lens kalınlığı ve aksiyel uzunluk değerleri ölçüldü. Kontrast duyarlılık ve renkli görmelerine bakıldı. Optik koherens tomografide santral makula kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı ve gangliyon hücre kalınlığı değerlerine bakıldı. Çalışmanın istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanıldı. Anlamlılık sınırı p0.05,her bir parametre karşılaştırması için). Kontrast duyarlılık ise ikinci trimestırdaki gebelerde anlamlı derecede daha iyi bulunmuştur (p=0.020). Sonuç: Çalışmamızda gebeliğin birinci, ikinci ve üçüncü trimestırları ile lohusa gruplarında koroid kalınlığında anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir. Kontrast duyarlılıktaki farkı açıklayabilmek için ileri klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Invastigating the effects of pregnancy on choroidal thickness by using EDI-OCT Material and Methods: Two hundred and thirteen participants that were examined in Marmara University School of Medicine between March 2015 and June 2015 were included in this study. Healthy pregnant women in their first (n=37), second (n=44) and third trimester (n=47) as well as women in their 4-6 weeks of postpartum period (n=47) were recruited from the outpatient clinics of Obstetrics and Gynecology. Thirty-seven healthy non-pregnant women from the Ophthalmology department were also included. All participants were between 20-35 years of age. Patients with complicated pregnancy, multifetal pregnants, patients with ocular patologies that obscure the visual acuity (such as cataract, glaucoma, uveitis, diabetic retinopathy, retinal artery occlusion, optic atrophy, choroidal neovascular membrane), patients who have myopia higher than 3 diopters (since it could affect choroidal thickness), patients with any known systemic disorder, patients using any systemic and/or ocular medicine, cigarette smokers or patients drinking alcohol have been excluded from the study. Visual acuity, anterior segment and fundus examination, intraocular pressure, systolic and diastolic arterial blood pressure were recorded of all participants. Central cornea thickness, anterior chamber depth, lens thickness and axial length were measured by using optical biometry. Contrast sensitivity and color vision were detected. Central macular thickness, subfoveal choroidal thickness and ganglion cell layer thickness also measured by using optical coherence tomography. Choroidal thickness is measured as the distance between retinal pigment epithelium's outer margin and the inner margin of the sclera. There was no significant difference between the right and the left eyes for the whole examined parameters (p>0.05). Therefore the parameters of the right eyes of the participants were studied. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 software is used for the statistical analysis. Mean ± standard deviation or median and percentage values were used where appropriate for the defining statistical tests. The significance level was set to 0.05 for each of the parameters). Contrast sensitivity was significantly better in the second trimester group (p=0.020). Conclusion: In our study, there was no significant difference in choroidal thickness among the first, second, third trimester group and the postpartum group. Further clinical studies needed to clarify the significance for the contrast sensitivity.