Ratlarda intestinal iskemi reperfüzyon hasarı modelinde humaninin olası anti-apoptotik ve anti-inflamatuar etkilerinin araştırılması
The evaluation of possible anti-inflammatory and anti-apoptotic effects of humanin in a rat model of intestinal ischemia/reperfusion injury
- Tez No: 452565
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İntestinal iskemi/Reperfüzyon (İ/R) hasarı, mezenter arter embolisi, ciddi travmalar, majör vasküler ve abdominal cerrahiler sırasında/sonrasında görülebilmektedir. Özellikle akut mezenter iskemi sonrasında yüksek oranlarda mortalite bildirilmiştir. İn-vitro ve in-vivo çalışmalarda, Humaninin (HN) anti-apoptotik, anti-inflamatuar ve anti-oksidatif etkileri gösterilmiştir. HN'in 14. pozisyonda serin/glisin değişikliği ile elde edilen analoğu (HNG) daha fazla sitoprotektif etkiye sahiptir. HN'nin intestinal İ/R hasarı üzerindeki etkileri ile ilgili yayınlanmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada HNG'in deneysel intestinal İ/R hasarına etkileri araştırılmıştır. Çalışma her grupta 8 rat olacak şekilde 4 grupta yapıldı. Tüm gruplarda süperior mezenterik arter (SMA) diseke edildi. Kontrol grubunda (Grup K) ek işlem yapılmadan 3. saatte ince bağırsak doku örneği alındı. İ/R grubunda SMA klemplenerek 60 dk iskemi, ardından 120 dk reperfüzyon sağlandıktan sonra ince bağırsak doku örneği alındı. 3. gruba İ/R grubundan farklı olarak iskemiden 1 saat önce 2 mg/kg dozdan (HİR grubu), 4. gruba ise HİR grubundan farklı olarak reperfüzyondan 10 dk önce 2 mg/kg dozdan HNG intraperitoneal olarak verildi (HİHR grubu). Reperfüzyon hasarının belirlenmesinde histopatolojik analizde Chiu'nun mukozal iskemi skalası, apoptozisin değerlendirilmesinde apoptotik hücre sayımı, biyokimyasal analizde doku süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ve ileri düzey oksidasyon protein ürünleri (AOPP) düzeyi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Intestinal ischemia/reperfusion (I/R) injury can be seen during/after mesenteric artery embolism, severe trauma, major vascular and abdominal procedures. High mortality rates have been reported, especially after acute mesenteric ischemia. Anti-apoptotic, anti-inflammatory and anti-oxidative effects of humanin (HN) have been demonstrated in in vitro and in vivo studies. HNG is an analog obtained by serine/glycine substiation at the 14th position of HN and its cytoprotective effect is greater. There is no published study on the effects of HN on intestinal I/R injury. The effect of HNG on experimental intestinal I/R injury was investigated in this study. The study was performed in 4 groups as 8 rats in each group. Superior mesenteric artery (SMA) was dissected in all groups. No additional treatment was performed in the control group (Group K) and a sample of small intestine tissue was taken at the 3rd hour. In the I/R group, small intestine tissue samples were taken after SMA clamping for 60 min and then 120 min reperfusion. Unlike I/R group, group 3rd was given intraperitoneal HNG 2 mg/kg dose 1 hour before ischemia (Group HIR). Group 4 was additionally administered intraperitoneally with HNG 2 mg /kg dose 10 minutes before reperfusion (Group HIHR). In histopathological evaluation, Chiu's mucosal ischemia scale was used to determine reperfusion damage. Apoptotic cell count was used in the evaluation of apoptosis. Tissue superoxide dismutase (SOD) activity and advanced oxidation protein products (AOPP) levels were used in biochemical analysis.