Deneysel intestinal iskemi reperfüzyon modelinde soluble complement receptor type 1'in lokal ve uzak organ hasarını önlemedeki etkinliği
Use of soluble complement receptor type 1 to prevent local and distant organ injury in a rat intestinal ischemia reperfusion model
  1. Tez No: 479537
  2. Yazar: MAHİR KIRNAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CAN YAĞMURDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; ratlarda Süperior Mezenterik Arter (SMA) yolu in vivo olarak oluşturulan iskemi/reperfüzyon modelinde lokal ve uzak organlarda oluşan hasar ve kompleman inhibitörünün rolü ve tedavideki etkilerini incelemeyi amaçladık. Elde edilen veriler doğrultusunda kompleman inhibitörünün pratik kullanımı hakkında bilgi edilinilecektir. Çalışmada ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen 24 adet erkek rat kullanıldı. Ketamin hidroklorür ve ksilazin hidroklorit ile anesteziyi takiben, 1. Grup ratlarda SMA 60 dakika klemplenmesi ile iskemi ve takiben reperfüzyon oluşturuldu. 2. Grup ratlara laparatomiyi takiben intravenöz olarak ?soluble complemant inhibitör 1? (sCR1) verildi. 3. grup ratlara SMA 60 dakika klemplenmesi ile iskemi sonrası 60. dakikada intravenöz sCR1 verildikten 1 dakika sonra reperfüzyon uygulandı. 4. Grup ratlara sadece laparotomi uygulandı. Tüm ratlar işlemlerden 4 gün sonra sakrifiye edilip biyokimya, patoloji ve histolojik parametreler için gerekli serum ve karaciğer, böbrek ve intestinal doku örnekleri alındı. Ratlarda sistemik organ hasarının incelemek amacıyla, Karaciğer hepatosit hasarı açısından serumda Aspartatamino Transaminaz (AST), Alaninamino Transaminaz (ALT) seviyeleri ölçüldü. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için serumda Blood Urea Nitrogen (BUN) ve Kreatinin seviyeleri çalışıldı. Ayrıca iskemi ve reperfüzyonun yarattığı sistemik ve lokal inflamasyonu belirlemek için serumdaki total protein ve albumin, Tümör Nekrotizan Faktör alfa (TNF ?) ve İnterlökin 6 (IL 6) seviyeleri çalışıldı. Doku örneklerinde lokal ve uzak organ reperfüzyon hasarını değerlendirmek için glutatyon (GSH), malondialdehid (MDA), myeloperoksidaz (MPO) pozitif nötrofil sayısı ölçümleri yapıldı. Altmış dakikalık iskemi ve dört günlük reperfüzyon sonunda karaciğer GSH düzeyleri anlamlı derecede azalırken, sCR1 uygulaması bu azalmayı anlamlı olarak önlemiştir. MDA değerlerinde ise İR sonucunda arttığı gözlenmiştir. Bu değerlerdeki artış seviyesi sCR1 uygulaması ile azalmıştır. MPO pozitif nötrofil sayısı ise İR sonrasında yüksek bulunmuştur. Nötrofil sayısı hem lokal hem uzak organlarda İR sonrası sCR1 verilmesi ile azalmıştır. v T. protein, BUN ve Kreatinin düzeyleri tüm gruplarda normal bulunurken, AST, ALT ve Albumin düzeylerinde İR sonucunda gözlenen artış da sCR1 uygulaması ile önlenmiştir. TNF ? ve IL 6 değerleri ise İR sonrasında artış gösterirken İR sonrası sCR1 uygulanması TNF ? ve IL 6 düzeylerini azaltmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda; sCR1 iskemi-reperfüzyonun indüklediği organ hasarını azalttığı, antiinflamatuar etki gösterdiği ispatlanmıştır. En önemlisi reperfüzyonun oluşturduğu uzak organ hasarı ortaya konmuş ve sCR1?in bunu engellediği gösterilmiştir. Bu bulgulara bakarak sCR1?in morbidite ve mortaliteyi önemli oranda azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this experimental study we aimed to examine in vivo effect of soluble complement receptor type1 (SCR1) in preventing local and distant organ injury in ischemia reperfusion model via superior mesenteric artery (SMA). With these data, it would be possible to have idea about the clinical usage of SCR1. Material and Methods: 24 male rats, weighing between 200-250gr, are classified into four groups. In group 1; SMA was clamped for 60 minutes. In group 2; after laparatomy intravenous (IV) SCR1 was given. In group 3; SMA was clamped for 60 minutes, after ischemia IV SCR1 was given at the 60th minute, 1 minute later reperfusion was done. Group 4 was the laparatomy group. To investigate the organ injury, liver function tests (serum AST and ALT levels) and kidney function tests (serum BUN and creatinin levels) were done. To evaluate the systemic and local effects of inflammation total serum levels of protein, albumin, tumor necrosis factor- alpha (TNF-α) and interleukin-6 (IL-6) were tested.In tissue samples glutathione (GSH), malondialdehid (MDA) and myeloperoxidase (MPO) positive neutrophil counts were identified. Results: According to the statistical analysis SCR1 was shown to reduce the ischemia-reperfusion injury and have anti inflammatory effects. It was pointed that distant organ injury due to reperfusion was prevented by SCR1. Conclusion: SCR1 was verified to decrease the mortality and morbidity