Mide karsinomlarında nucleostemın'in (guanine nucleotide-binding protein-like 3) prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between prognosis and nucleostemin expression in gastric carcinomas
- Tez No: 452576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ARIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mide kanseri Dünya'da en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanserler arasında ilk 5'te yer almaktadır. Hastalığın erken dönemlerindeki nonspesifik semptomlar nedeniyle sıklıkla tanı alması gecikmektedir. Günümüzdeki gelişmiş tedavi seçeneklerine rağmen prognozu oldukça kötüdür. Nükleostemin, kök hücre özelliğinin devamının sağlanmasında rol aldığı belirtilen bir çekirdek proteinidir. Nükleostemin hücre içi diğer proteinlerle etkileşimi sayesinde hücre siklus düzenleniminde görev almaktadır. Son yıllarda ribozomal biyogenez, telomer hasarını azaltma ve genom koruyucu rolü ortaya konmuştur. Bu çalışmada da mide kanserinde klasik prognostik parametrelerin yanısıra kolay uygulanabilir, güvenilir bir prognostik belirteç arayışı çerçevesinde, hücre proliferasyon belirteci olarak rol oynayan nükleostemin proteininin ekspresyon durumu ve prognoz ile olan ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya ESOGÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2006-2015 yılları arasında total ya da subtotal mide rezeksiyonu geçirmiş ve mide karsinomu tanısı almış 103 olgu dahil edilmiştir. Üretici firmanın önerdiği prosedüre uygun olarak anti-nükleostemin antikoru ile immunohistokimyasal boyama işlemi gerçekleştirilmiş ve nükleer boyanma pozitif kabul edilmiştir. Çalışmamız sonucunda 70 olguda yüksek, 33 olguda düşük nükleostemin ekspresyonu saptanmıştır. Yüksek nükleostemin ekspresyonu ile lenfovasküler invazyon, metastatik lenf nodu sayısı, ekstrakapsüler yayılım ve T evresi arasında negatif korelasyon mevcuttur. Düşük nükleostemin ekspresyonu olan olgularda hastalıksız ve genel sağkalım süreleri belirgin biçimde daha kısadır. Çok değişkenli analizde ise nükleostemin ekspresyonunun mide kanserlerinde sağkalım üzerinde bağımsız prognostik faktör olmadığı görülmüştür. Nükleostemin ekspresyonunun mide kanserlerinde prognozu ön görmede yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu bulgunun yeni çalışmalarla desteklenmesi güvenilirliğinin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is one of the commonest cancer in worldwide. It is in the top 5 among the cancers that cause death. Because of the nonspesific symptoms, the diagnosis is commonly delayed. Despite the advanced therapeutic options, prognosis is still poor in present day. The aim of this study is evaluating the expression status of the nucleostemin and determining the association between this expression level and prognostic parameters and survival in gastric carcinoma. Nucleostemin is a nuclear protein, which provides maintenance of the stem cell features and plays role as a cell proliferation marker. It participates in the cell cycle regulation too by interferencing with other intracellular proteins. Recently, it was reported that this protein plays role in the ribosomal biogenesis, reduction of telomer injury and genom protection. In this study we evaluated 103 gastric carcinomas that diagnosed in Eskisehir Osmangazi University School of Medicine, Department of Pathology in resection specimens between the period of 2006-2015. Immunohistochemical staining was performed in conformity with the manufacturers suggestions. Nuclear staining was accepted as positive. As a result of our study, 70 high and 33 low nucleostemin expression was detected. High nucleostemin expression is negatively correlated with lymphovascular invasion, the number of metastatic lymph nodes, extracapsular extension and T stage. The disease-free and overall survival is distinctly shorter in the patients with low nucleostemin expression. In multivariate analysis, the results suggested that nucleostemin expression is not an independent prognostic factor in gastric carcinomas. We thought that nucleostemin expression was useful for prediction of the prognosis of gastric carcinomas. However corroboration of these results is needed by new studies in order to enhance the reliability.