Renal onkositom ve kromofob renal hücreli karsinom ayırıcı tanısında kaı (CD82), S100A1 ve CK7 ekspresyonunun rolü
The role of kai1 (CD82), S100A1 and CK7 expression in the differential diagnosis of renal oncocytoma and chromofobe renal cell carcinoma
- Tez No: 452581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FUAT AÇIKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüm kanserlerin yaklaşık %2'sini oluşturan malign renal tümörlerin %5'ini kromofob renal hücreli karsinomlar meydana getirir. Renal onkositom ise kromofob renal hücreli karsinomlar gibi toplayıcı duktusların intercalated hücrelerinden kaynaklanan benign böbrek tümörüdür. Histolojik ve sitolojik benzerliklerinin aksine klinik ve biyolojik davranışlarındaki farklılık nedeniyle, bu iki tümörün ayırıcı tanısı oldukça önemli ve patolojinin zor konularından birisidir. Ayırıcı tanı için çeşitli immünohistokimyasal belirteçler araştırılmıştır. Ancak, ayırıcı tanıdaki zorluklar devam etmektedir ve ilave belirteçlere gereksinim duyulmaktadır. Duktal tipte keratinlerden biri olan CK7 meme, pankreas, akciğer, tiroid, over, endometrium, mesane ve bazı böbrek tümörlerinde eksprese edilmektedir. Kalsiyum bağlayıcı S100 protein ailesinin ilk tanımlanan üyesi olan S100A1, hücre siklus ve diferansiyasyonu dahil birçok hücresel fonksiyonu düzenlemektedir. KAI1 (CD82) metastaz baskılayıcı fonksiyon yapan bir tetraspanin membran proteinidir. Bu çalışmada, 29 kromofob renal hücreli karsinom (23 klasik ve 6 eozinofilik varyant) ve 17 onkositom olgusunda immünohistokimyasal olarak CK7, S100A1 ve KAI1 (CD82) ekspresyonlarını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Malignant renal tumors make the %2 of all cancers and chromophobe renal cell carcinomas make the %5 of malignant renal tumors. Renal oncocytoma is a benign renal tumor originated from intercalated cells of collecting ducts like chromophobe renal cell carcinoma. The differential diagnosis of these two tumors is important and difficult subject of pathology field because while they are histologically and cytologically similar, they show different clinical and biologic behavior. For the differential diagnosis, several immunohistochemical markers have been investigated. But, differential diagnostic challenges remain and the identification of additional markers is needed. CK7 is one of ductal type keratin which is expressed in tumors of breast, pancreas, lung, thyroid, ovary, endometrium, urinary bladder and kidney. S100A1 is first defined member of calcium binding S100 protein family and it organizes several cellular functions including cell cycle progression and cell differentiation. KAI1 (CD82) is a tetraspanin membran protein which functions as metastasis supressor. In this study, we immunohistochemically investigated the expressions of CK7, S100A1 ve KAI1 (CD82) in 29 chromophobe renal cell carcinoma (23 classic and 6 eosinophilic variant) and 17 oncocytomas.