Çeşitli dezenfektanların antimikrobiyal etkinliklerinin in vitro araştırılması
In vitro investigation of antimicrobial activities of various disinfectants
  1. Tez No: 452589
  2. Yazar: NAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı birbirinden farklı etken maddeler içeren 7 farklı ticari dezenfektanın, farklı konsantrasyonlarda ve farklı temas sürelerinde klinik ve standart mikroorganizma suşları üzerine antimikrobiyal etkinliklerini belirleyerek infeksiyon etkeni mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: %4 klorhekzidin glukonat, guanidin (%0,5 akacid plus), %3,7 didesil dimetil amonyum klorür, 10g alkil dimetil etil amonyum etosülfat, %10 perasetik asit ve hidrojen peroksit kombinasyonu, 5g gluteraldehit, 48g hidrojen peroksit ve 0,047g kolleidal gümüş kombinasyonu içeren 7 farklı ticari dezenfektanın, metisiline dirençli 5 Staphylococcus aureus ve metisiline duyarlı 5 Staphylococcus aures klinik suşları ile S. aureus ATCC 6538 ve P. aeruginosa ATCC 15442 standart suşları üzerine antimikrobiyal etkinlikleri TSE EN1040 standardına göre kantitatif süspansiyon test yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Gluteraldehit içeren dezenfektan tüm temas sürelerinde (1, 5 ve 15 dk) ve tüm konsantrasyonlarda (sulandırılmadan %80, %1 ve %0,1) bakterisidal etkili bulunmuştur. Dezenfektanların bakterisidal etki gösterdikleri en düşük konsantrasyon-temas süresi; %4 klorheksidin glukonat içeren dezenfektan için %1-15dk.; guanidin içerikli dezenfektan ve hidrojen peroksit-kolleidal gümüş kombinasyonunu içeren dezenfektan için %80–1 dk.; perasetik asit-hidrojen peroksit kombinasyonu içeren dezenfektan için %1–5 dk.; Alkyldimethylethylammoniumethosulfat içeren dezenfektan için %0,1 – 15 dk; %3,7 Didesil Dimetil Amonyum Klorür içeren dezenfektan için %1–1 dk olarak tespit edildi. Sonuçlar: Sulandırılmadan (%80) konsantrasyonda 1, 5, 15 dakika sonunda tüm dezenfektanların >5log10 azalma sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of research is to determine the antimicrobial activity of seven different commercial disinfectants containing different active ingredients on clinical and standard microorganism strains at different concentrations and at different contact times, thereby contributing to the elimination of infectious microorganisms. Materials and Methods: 4% chlorhexidine gluconate, guanidine (0,5% acacid plus), 3,7% didecyl dimethyl ammonium chloride, 10.0 g alkyl dimethyl ethyl ammonium ethosulfate, 10% hydrogen peroxide combination, 7 different commercial disinfectants containing 5 g glutaraldehyde, 48 g hydrogen peroxide and 0,047 g colloidal silver combination, methicillin resistant Staphylococcus aureus and methicillin sensitive Staphylococcus aures clinical strains, Staphylococcus aureus ATCC 6538 and Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442 standard were evaluated by quantitative suspension test method according to TSE EN1040 standard. Results: Glutaraldehyde-containing (5g) disinfectant was found to be bactericidal at all contact times (1, 5 and 15 min.) and at all concentrations (80%, 1% and 0,1% without reconstitution). The lowest concentration-contact time of disinfectants at which have bactericidal action was determined for disinfectant containing 4% chlorhexidine gluconate as 1% - 15 min.; for disinfectant containing guanidine and disinfectant containing hydrogen peroxide-colloidal silver combination as 80% - 1 min.; for disinfectant containing peracetic acid-hydrogen peroxide combination as 1% - 5 min.; for disinfectant containing alkyldimethylethylammoniumethosulfate as 0,1% - 15 min.; for disinfectant containing 3.7% DoDilyl Dimethyl Ammonium Chloride as 1% - 1 min. Conclusion: It was detected that all the disinfectants reduce bacterial reproduction by >5log10 after 1, 5, 15 minutes at 80% without reconstitution.