Kentsel dönüşüm bağlamında belediyelerde halkla ilişkiler
Urban transformation and public relations in municipalities
- Tez No: 452637
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmada, toplumsal değişim sürecinde, bireyin toplumla ve yaşadığı kentle bütünleşebilme noktasında önem taşıyan kentsel dönüşüm projelerinin, halka en iyi hizmeti sunma, halkın istek ve beklentilerini karşılama amacıyla belediyeler tarafından nasıl yerine getirildiği ve yerine getirilirken halkla ilişkilerden ve halkla ilişkiler yönetiminin bütününü kapsayan mükemmel halkla ilişkilerden nasıl yararlandığı İzmit'teki belediyeler (Saraybahçe ve Bekirpaşa Belediyesi) özelinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kentsel dönüşüm projelerinin ve bu projeleri uygulayan belediyelerin halkla ilişkiler açısından mükemmellik özelliklerini ne ölçüde taşıdığını belirlemeyi amaçlayan çalışma, iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada, Grunig'in ortaya koyduğu kriterler doğrultusunda departman düzeyi ve örgüt düzeyi adı altında belediyelerin halkla ilişkiler yönetimini nasıl konumlandırdıkları ve tanımladıkları, program düzeyi altında ise halkla ilişkiler yönetiminin aşamalarını kentsel dönüşüm projelerinde nasıl gerçekleştirdikleri karşılıklı olarak incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise, kentsel dönüşüm projelerinin faydaları üzerinde değerlendirme yapılarak, kentsel dönüşüm mantığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Karşılıklı görüşme ve içerik analizi yöntemiyle elde edilen bulgular neticesinde Saraybahçe ve Bekirpaşa Belediyelerinde, halkla ilişkiler birim ya da birimlerinin örgütsel yapıdaki yeri göz önüne alındığında halkla ilişkiler etkinliğinin gerçek anlamıyla uygulanmadığı (yani belediyelerin departman ve örgütsel düzeyde mükemmelliğin koşularına sahip olmadığı) ortaya çıkmıştır. Bununla birliktebelediyelerin mükemmel halkla ilişkilerin program düzeyinde de etkin olamadıkları, strateji ve hedeflerinde iletişim araç ve yöntemlerine yer vermedikleri görülmüştür. Ayrıca belediyelerin kentsel dönüşüm projelerini sosyo-kültürel değişimden daha çok fiziksel kentsel dönüşüm olarak anlamlandırdıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Avrupa Birliği uyum sürecinde yerel yönetimlere biçilen görev ve işlevlerin yerine getirilebilmesi yolunda önemli bir yere sahip olabilecek halkla ilişkiler uygulama ve mantığının Türkiye'deki belediyecilik anlayışında pek yeri olmadığı ya da kısıtlı anlamlar yüklenerek önem veriliyor gibi davranıldığı ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
.In the study, it is aimed that the urban transformation projects, which are important in the point of integration of the individual with the society and the city where they live, in the process of social change, are carried out by the municipalities in order to provide the best service to the public, to meet the wishes and expectations of the people and to the fulfillment of the public relations and to the excellent public relations The municipalities in Izmit (Saraybahçe and Bekirpaşa municipality) in which they have benefited.The study, which aims to determine the extent to which urban transformation projects and the municipalities implementing these projects carry out their excellence characteristics in terms of their relations with the public, consists of two phases. In the first step, how the municipalities locate and describe the management of public relations under the departmental and organizational level in accordance with the criteria laid down by Grunig and how the processes of public relations management under the program level are realized in urban transformation projects are mutually examined. In the second phase of the research, an evaluation was made on the merits of the urban transformation projects and tried to reveal the urban transformation rationale. In the context of the findings obtained by means of mutual interview and content analysis, it is revealed that in the Saraybahçe and Bekirpaşa Municipalities, when the place of units or units related to the people in the organizational structure is taken into consideration, the relation activities of the people are not implemented literally. Nevertheless, the municipalities have shown that excellent public relations are not effective at the program level and they do not include communication tools and methods in their strategies and goals. It was also found that the municipalities interpreted the urban transformation projects as physical urban transformation rather than socio-cultural change. As a result, it has emerged that the practice and logic of the public relations, which may have a significant place in fulfilling the duties and functions confined to the local administrations in the European Union harmonization process, are not considered to have much place in the understanding of municipalities in Turkey or they are treated as giving importance with limited meanings.