Türk silahlı kuvvetlerinin cumhuriyet dönemindeki yurt dışı görevleri
The foreign missions of Turkish armed forces during republic era
- Tez No: 452638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan bölgesel krizleri kontrol altına almak maksadıyla, Çok Uluslu Barışı Destekleme Harekâtı sıkça başvurulan bir çözüm şekli olmuştur. Ayrıca, barış gücü unsurları sadece kriz ortaya çıktıktan sonra değil, krizin çıkmadan önlenmesi maksadıyla da kullanılmaya başlanmıştır.Türkiye, sınır uyuşmazlıklarının, aşırı ulusçuluk ve köktendincilik akımlarının, etnik çatışmaların, terörizm, kitle imha silahlarının yayılması, her türlü kaçakçılık gibi sorunların varlığını sürdürdüğü bölgelerin kavşak noktasında yer almakta ve savunmasını buna göre planlamaktadır. Türk ordusu yurt savunması kadar, yeryüzünde cereyan eden güvenlikle ilgili olaylara da kayıtsız kalmamakta ve bu görevleri de başarıyla yerine getirmektedir.Dünyadaki krizlerin yoğunlukla yaşandığı Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'ya komşu olan Türkiye, sorunlara barışçı yollardan çözüm bulunmasını, bulunamaması halinde, çatışmaların kısa sürede durdurularak kalıcı ve adil bir barışın bir an önce tesis edilmesini esas alan bir dış politika izlemektedir. Bu bağlamda Türkiye, NATO ve BM bünyesinde aktif olarak birçok barış gücünde faaliyet göstermiş ve göstermektedir. Bu tez çalışmasında;Birinci bölümde, barış gücü görevlerini oluşturan şartlar incelenmiştir. İkinci bölümde, barışı destekleme harekâtı tüm yönleriyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, icra edilen önemli barış gücü görevleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
To be able to control regional crisis that have broke out post cold war era, The Multinational Peacekeeping Support Mission has been the frequently resorted way of solution. In addition, Peacekeeping Forces have been started to use not only after happening of the crisis, but also before the occurrence of crisis in order to prevent them.Turkey is situated in intersection point of complicated area that has many problems such as almost every kind of smuggling, circulation of weapons of mass destruction, terrorism, ethnical conflicts, partiality of religious fundamentalist and chauvinism, and border disputes. Turkey makes its own defense plans concerning with the above mentioned issues. Turkish Army doesn?t stay unconcerned with events relating to security that take place anywhere in the world and, of course, accomplishes this kind of missions, and fulfills defense of its own country as well.Being as a neighbor of regions such as Caucasus, Balkans, and Middle East that world crisis occurs intensively, Turkey maintains its foreign policy based on peaceful approach for resolving the disputes, and establishing permanent and fair peace by ceasing the conflict as soon as possible. In this context, Turkey has actively carried on many peacekeeping operations. In this thesis study:In the first section; the conditions which constitute tasks of peacekeeping are examined. In the second section; peacekeeping operations are taken up in every aspect. In the third part; some of the important peacekeeping operations are explained.