Development of a fuzzy model for employee promotion: An application in the production planning department of a washing machine company
Çalışanların terfi işlemi için bulanık model geliştirme: Çamaşır makinesi fabrikasının üretim planlama departmanında bir uygulama
  1. Tez No: 452649
  2. Yazar: FERİDE ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzün artan rekabetçi pazarlarında, firmaların ayakta durması ve başarıya ulaşması için, ?insan? faktörünün göz ardı edilemeyecek önemi bulunmaktadır. Firmalar çalışanlarını sürekli geliştirme ve eğitme yoluna giderek başarıyı hedeflemeli ve çalışanların performansını düzenli olarak değerlendirmelidir. Etkili performans yönetimi, firmaların amaçlarına ulaşmasında ve rekabet avantajı sağlamasında yardımcı rol oynar.Bu çalışmanın amacı, Çamaşır Makinesi Fabrikası Üretim Planlama Departmanı'nda çalışan mühendislerin performansının ölçülmesi ve en başarılı çalışanın şef pozisyonuna terfi ettirilmesidir. Değerlendirme ve seçim işlemi birden fazla kriter ve alternatif içerdiği için çözüm aşamasında çok kriterli karar verme yöntemleri ele alınmıştır. Karar verme problemlerinde yer alan öznelliği yok edebilmek amacıyla bulanık metotlar tercih edilmiş ve karar vericinin ifadelerinde bulanık sayılar ve dilsel değişkenler kullanılmıştır.İlk olarak, Çok Kriterli Karar Verme problemleri, bulanık yöntemler, çalışanların performans değerlendirme ve terfi yöntemleri incelenmiştir. Problemin çözümünde, belirlenen kriterler doğrultusunda ilgili personel ele alınmış ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) ve Chen'in (1996) yöntemi kullanılarak çözüme ulaşılmıştır. Son olarak değişik yöntemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, yöntemlerin avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s increasing competitive markets, ?human? has a considerable importance for the firms to survive and reach success. Firms should aim success by improving and training their employees continuously and should evaluate their performance regularly. Effective performance management helps the firms to reach their goals and brings competitive advantage.The aim of this study is to measure the performance of the engineers working in the Production Planning Department of a Washing Machine Company and to promote the most successful one to the supervisor position. Since there are more than one criterion and alternative in evaluation and selection process, Multi Criterion Decision making (MCDM) methods were used in the solution. In order to deal with the subjectivity of decision making problems, fuzzy methods were preferred and fuzzy numbers and linguistic variables were used in the expressions of decision-maker.Initially, MCDM problems, fuzzy methods, employee performance appraisal and promotion methods were examined. Subsequently, for solving our promotion problem, the related employees have been evaluated with regard to the determined criterions by using Analytical Hierarchy Process (AHP), Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) and Chen?s (1996) method separately and different solutions have been obtained. Lastly, by comparing the solutions obtained from these methods, the advantages and disadvantages of the methods have been discussed.