İç mimarlıkta plastik? Plastik kompozit malzemenin kullanımı ve uygulanması
Usage and applicatıon of plastics? Plastic composite materials in the interior architecture
- Tez No: 452650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İleri teknolojik plastik - plastik kompozit malzemeler, fiziksel, kimyasal, fonksiyonel özellikleri ve görsel etkileri nedeniyle, iç mimar ve tasarımcılar tarafından tercih edilen malzemelerin başında gelmektedir.Pek çok faydayı bir arada sunan, plastik malzemenin kullanım alanı, günümüzde oldukça geniştir. Plastikler, ev eşyasından, mutfak eşyasına, büro gereçlerinden, inşaat malzemesine ve hatta kişisel kullanım gereçlerine kadar hemen her sektörde karşımıza çıkmaktadır.Plastik, hafiflik, renklilik, ucuzluk, hijyen, yumuşaklık, sağlamlık ve su geçirmezlik gibi özelliklerinin yanı sıra mekana kattığı görsellik ve estetik etkilerden dolayı, iç mimari çözümlerde kolaylıkla kullanılabilmektedir.Plastiğin iç mimarlıkta kullanımı, dönemlere göre, malzemenin algılanışına, teknolojisine, eğilimlere göre değişkenlik gösterse de, temelde, gereksinimlere göre şekillenmiştir.1980'lerden itibaren teknolojinin gelişmesi ve dolayısıyla plastik malzemelerde ileri teknolojinin kullanılması ile plastik kompozitler gibi ileri teknolojik malzemeler ortaya çıkmıştır. Bu gelişme iç mimar ve tasarımcılar için de bir dönüm noktası olmuş, bahçe mobilyalarından ev ve iş yeri oturma elemanlarına, ofis ürünlerinden, aydınlatma elemanlarına kadar tüm tasarımlarda plastik kullanılmıştır. Çünkü günümüz teknolojisiyle, özellikleri ve uygulama alanları genişleyen plastik, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarının karşılanması odaklı tasarım fikirlerini ve bu fikirlerin uygulanmasıyla ortaya çıkan kullanıcı memnuniyetini artıran bir malzeme olmuştur. Plastikler, en büyük avantajları olan, üretim kolaylığı, hafiflik, esneklik, ekonomiklik, estetik ve kendinden renklendirilebilme özellikleri ile tespit edilen ihtiyaçların karşılanmasında büyük önem taşımaktadırlar.Tasarım açısından, diğer malzemelere göre çok farklı görsel etki yaratan plastik - plastik kompozit malzeme, bu etkileri ve özellikleri göz önüne alınarak kullanıldıklarında, özellikle, etkileyici olması amaçlanan mekan olgusu içinde, yaratılmak istenen çağdaş mekan kavramına cevap verebilmektedir.Bu çalışmada, geçmişten günümüze kadar farklı amaç, gereksinimler ve yaklaşımlar ile kullanılan plastik malzemelerin özellikleri ve türleri irdelenmiş, geçmişten günümüze önemli ve tasarım tarihini değiştirecek tasarımlar vurgulanmış, mimaride ve iç mekanlarda kullanılan plastikte tasarım kriterleri analiz edilmiş ve plastik türlerinin mekan kurgusu içinde yer aldıkları tasarımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their physical, chemical, functional and visual properties, high-tech plastics and plastic composites are the most essential materials that appeal interior architects and designers.Plastic materials, with their multi-purpose usage, have a wide range of application in today?s world. Plastics are everywhere. Nowadays, home gadgets, office supplies, kitchen wares, construction and even personal utility materials are composed of plastics.Plastics are preferred in interior architectural solutions not only for their lightness, cheapness, softness, durability, impermeability and hygienic properties, but also for their aesthetic impact and visual quality that they add to the space.Although the utilization of plastics in interior architecture evolves with time, perception of the material, technology and tendencies, necessity is the keyword that really shapes the usage of plastics.With the improvement of the technology since 80?s and adaptation of that new technology to the production of plastics paved the way for the development of advanced materials like plastic composites. This fact constituted a milestone both for interior architects and designers, and enabled them to immensely use plastics in outdoor furniture, home and office seating groups, office supplies and lightings. Plastics, with widespread applications and properties, have been used in design ideas that mainly target customer satisfaction and needs. Besides, plastics have been quiet successful in increasing customer utility and satisfaction. Plastics, which are easy to produce, light, flexible, economical, aesthetic and self-colored, override any other material in satisfying predetermined customer needs.In terms of design issues, plastics and plastic composites differ from all other materials as they offer a myriad of visual impacts that others can not. When plastics are utilized regarding their aforementioned impacts and properties, they respond to concept of contemporaneous spaces, which are designed to be impressive and appealing.This study investigates properties and types of plastic materials that have been used for different purposes, needs and applications so far. Important designs, which made profound impacts on the history of design, are emphasized, design criteria for plastics, used in interior architecture and inner spaces, are further analyzed and finally how different plastic types are employed in space fictions of designs is scrutinized in this study.