Design and implementation of a system for automatic fluoroscopical localization of the patient for lithotripsy, verification and validation of the related software
Böbrek taşı hastasının tedavisi için otomatik floroskopik odaklama cihazının tasarımı ve uygulaması, ilgili yazılımın doğrulanması ve onaylanması
- Tez No: 452653
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CENGİZ GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Türk imalatı olan bir ESWL (Vücut Dışından Böbrek Taşı Kırma) cihazında şok dalgalarının odaklandığı noktaya hastanın taşını otomatik olarak getirmek için X-Işını ile otomatik lokalizasyon sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır.X-ışınlı görüntüleme için kullanılan U-kollu floroskopi üzerinde incelemeler yapılarak görüntüleme sırasında system elemanlarından kaynaklanan uygunsuzluklar ve yazılıma etkileri incelenmiştir.Yazılımın tasarlaması aşamasında kullanılacak donanımla ilgili çalışmalar yapılarak sistem gerçekleştirilmiştir. Sınama çalışmaları sırasında, hedeflendiği gibi taşın odak noktasına lokalizasyonu için kullanılan X-ışınının uygulama süresinde ciddi azalmalar elde edilmiştir. Klinik ortamda yapılacak çalışma ile tüm bir tedavi sırasında X-ışını kullanma süresinde sağlanacak fayda tesbit edilebilir.Gerçekleştirilen yazılımın uluslararası standartlara uygun olarak doğrulanması ve onaylanması değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Avrupa'nın Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği ile ABD'nin FDA yönetmelikleri incelenmiş, tezin son bölümünde FDA tarafından yayınlanan kılavuza uygun olarak doğrulama ve onaylama kayıtları tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop an automatic localization system with X-ray imaging for a Turkish made ESWL (Electro-Hydraulic Shock Wave Lithotripter) to bring the stone of patient to the point where the shock waves are focused.By investigating the U-armed fluoroscopy device which is used for X-ray imaging, the distortions caused by the system parts during imaging, and their effects on the software are analyzed.During the design period, studies about the hardware, which will be used in the system are made and the system is realized. While testing the system, it is seen that there is a remarkable decrease in the exposure time of X-ray, which is used for localizing the stone, as aimed. It is possible to determine the benefit in X-ray usage during the whole treatment period by making some clinical studies.Software verification and validation of the system is studied according to international standards. Medical Device Directive of European Commission and US Food and Drug Administration standards are examined for this purpose, in the last part of the thesis, verification and validation of the system is documented according to guideline issued by FDA.