Broadband spatial power combining in coaxial medium
Eş-eksenel ortamda geniş bandlı uzamsal güç birleştirme
  1. Tez No: 452677
  2. Yazar: ZAFER TANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yüksek çıkış gücüne sahip mikrodalga yükselteçler, radar ve uydu haberleşme gibi çoğu sistemin temel bileşenleridir. Tüp teknolojileriyle üretilen yapılar gerekli çıkış gücü ihtiyacını karşılıyor olsa da bu yükselteçlerin kullanımı bazı ciddi olumsuzluklar içerir ki sınırlı işlem ömrü bunlardan biridir. Alternatif olarak, transistör teknolojisiyle üretilen katı hal yükselteçler, çok güvenilir araçlar olmalarından ötürü tercih edilir. Gerekli çıkış gücünü sağlama adına, belirli sayıda genlik yükseltici birim, paketlenmiş mikrodalga modül içerisinde paralel bağlanır; böylece bu birimlere ait çıkış güçleri toplanır ve bu toplam güç mikrodalga modül çıkışına iletilir.Tez çalışmasında, eş-eksenel ortamda uzamsal güç birleştirmeye dayalı bir yükselteç tasarımı incelenmektedir. Yüksek çıkış gücü, geniş band, yüksek doğrusallık ve yüksek birleşim verimliliği tasarımının en önemli hedefleridir. Tasarımda kullanılan teknik, 16 MMIC yükselteçle elde edilen çıkış güçleri TEM mod yayılımını destekleyen eş-eksenel bir iletim ortamında toplayarak değinilen hedeflere ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microwave amplifiers having high output power are the essential components in many systems, such as radar and satellite communication. Although the structures generated by tube technologies fulfill the necessity of the required output power, the use of these amplifiers includes some critical drawbacks, one of which is the limited life of operation. Alternatively, solid-state amplifiers produced by transistor technology are preferred since they are high reliable devices. In order to provide the necessary output power, a certain number of the amplifying units are connected in parallel; thus, output powers of these units are combined and this combination is delivered to the output of a microwave-packaged module.In the thesis study, an amplifier design based on spatial power combining in coaxial medium is researched. High output power, broad bandwidth, high linearity and high combining efficiency are the most important purposes of the design. The technique used attains the mentioned aims by combining output powers obtained by 16 MMIC amplifiers in a coaxial transmission medium supporting TEM mode of propagation.