Adaptive modulation coding MIMO-OFDM spatial multiplexing based broadband powerline communication
Uyarlamalı modülasyon kodlamalı MIMO-OFDM uzaysal çoklama bazlı geniş bantta güç hattı üzerinden haberleşme
- Tez No: 493641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güç hattı şebekeleri, geniş bantta haberleşme sistemi kurmak için mükemmel bir alternatif oluşturmaktadır. Fakat güç hattı haberleşme kanalı, yapısı nedeniyle, çok yollu sönümleme ve dürtü gürültüsü gibi bozucu etkilere sahiptir. Bu çalışmada, uyarlamalı modülasyon kodlama tekniği kullanılarak; bu bozucu etkilerin giderilmesi ve bit-hata-oranı performansının artırılması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bunlara ek olarak, güç hattı sisteminin birçok kabloyu ihtiva etmesi ile çok-giriş çok-çıkış haberleşme sisteminin kurulabilmesine olanak sağlanmaktadır. Bu çalışmada, tek-giriş tek-çıkış, 2x2 ve 3x3 çok-giriş çok-çıkış haberleşme sistemleri kurulmuş ve modülasyon şeması olarak QPSK, 16-QAM ve 64-QAM şemaları seçilmiştir. Kanal kodlama olarak, turbo kodlayıcı tekniği kullanılmış ve kodlama oranı olarak da 1/2 ve 3/4 oranları seçilmiştir. Sonuç olarak, çok yollu sönümleme ve dürtü gürültüsüne sahip güç hattı haberleşme kanalında, uyarlamalı modülasyon kodlama tekniğinin bit-hata-oranı performansının sabit modülasyon ve kodlamaya göre, geniş bant haberleşmede, daha etkin olduğu hem tek-giriş tek çıkış hem de çok-giriş çok-çıkışlı sistemlerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power-line networks are great candidates for broadband communication systems. However, a power-line channel suffers from multipath effects, and impulsive noise due to harsh environment in the network. This study attempts to overcome these obstacles and increase the-bit-error-rate performance by using adaptive modulation and coding. Additionally, the multiple wires allow the communication via more than one channel. Thus, multiple-input multiple-output communication system can be utilized in the powerline. In this study QPSK, 16-QAM, and 64-QAM schemes and turbo coding at 1/2 and 3/4 coding rates; SISO, 2x2, and 3x3 MIMO channels are used. As a result, it is observed that adaptive modulation and coding techniques perform better than fixed modulation schemes under multipath fading and impulsive noise both for SISO, and MIMO channels in broadband power-line communication. Additionally, it is found that the bit-error-rate performance is increased by using spatial multiplexing technique in powerline communication.